Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

RSS

Zwierzęta też obchodzą święta

17.12.2018 00:00 red

Z kierownik raciborskiego schroniska Małgorzatą Malik–Kęsicką rozmawiamy m.in. o tym jakiej obecnie pomocy potrzebują bezdomne zwierzęta mieszkające przy Komunalnej 9.

Mikołaj w schronisku

Święta w raciborskim schronisku rozpoczęły się 8 grudnia, wtedy każde zwierzę otrzymało swoje paczki, a tych było nie mało, bo około 130 (tyle zwierząt przebywa obecnie przy Komunalnej w Raciborzu). Mikołaj zawitał punkt o godzinie 11.00, z nim przybyły wolontariuszki. Był to tym samym finał akcji przeprowadzonej w mediach społecznościach. Prezenty kupowali mieszkańcy oraz sympatycy raciborskiego schroniska. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. – Każda paczka była opatrzona imieniem zwierzaka – relacjonuje M. Malik–Kęsicka.

Święta Bożego Narodzenia to szczególny okres dla każdego z nas. Spotykamy się z najbliższymi, aby w rodzinnej atmosferze przeżyć ten magiczny czas. To też moment na dawanie prezentów. Te cały rok chętnie przyjmowane są przez raciborskie zwierzęta. – Niesienie pomocy jest zawsze ciepłą stroną człowieka – zauważa kierownik, którą poprosiliśmy o wymienienie obecnych potrzeb schroniska. Wśród nich pojawiły się: suche i mokre karmy dobrej jakości, żwirki dla kotów, koce, kołdry bez pierza, duże miski bądź stare garnki metalowe na wodę. Działalność schroniska można również wesprzeć finansowo (numer konta: 93 1050 1344 1000 0022 9083 7240).

Adopcja pluszaka

W czasie świąt Bożego Narodzenia wzrasta zainteresowanie adopcją zwierząt. Nierzadko jednak dzieje się tak, że zaadoptowany pies lub kot okazują się nietrafionym prezentem gwiazdkowym. Zwierzę więc ponownie trafia do schroniska bądź co gorsze wyrzucane jest na ulicę. Takie przypadki były też już w Raciborzu. Schronisko przy Komunalnej wstrzymuje więc w okresie świątecznym adopcję zwierząt. – Wtedy zaadoptować można u nas pluszaka – mówi kierownik schroniska Małgorzata Malik–Kęsicka, przypominając, że zwierzę nie jest prezentem. – To decyzja całej rodziny, która nie może być podejmowana po wpływem emocji – komentuje kierownik. Adopcja wraca znów do normy w okresie przed sylwestrem.

Wsparcie dla Kuźni Raciborskiej

Kierownik schroniska zajmuje się nie tylko opieką nad zwierzętami, ale też pomaga innym. Zaangażowała się w zbiórkę na rzecz Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Kuźni Raciborskiej. W ramach przedsięwzięcia zbierane są zabawki, środki czystości czy słodkości. Oprócz tego pomyślano o przekazaniu dzieciom bonów prezentowych do drogerii Rossmann. – Młodzież ucieszy się, że będzie mogła w okresie świąt skorzystać z takiego prezentu. Nie zapominajmy, że te dzieci nie mają rodziców, a Boże Narodzenie jest dla nich smutnym okresem – mówi kierownik schroniska.

Każda pomoc zostanie gorąco przyjęta. Osoby, które chciałyby zaangażować się w akcję, mogą przywozić prezenty do schroniska, te 20 lub 21 grudnia zostaną przewiezione do placówki w Kuźni Raciborskiej.

(mad)

  • Numer: 51/52 (1383/1384)
  • Data wydania: 17.12.18
Czytaj e-gazetę