Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Krzanowice będą miały izbę regionalną

11.12.2018 00:00 red

Na ten cel wykorzystywany jest dawny budynek służby ochrony pogranicza przy ulicy Cegielnianej. Obiekt obecnie przechodzi modernizację.

– Dach został już odmalowany, kończymy natomiast elewację zewnętrzną, uzupełniana jest stolarka okienna, budowane jest też nowe wejście do budynku. Zamierzamy także uporządkować ogród, który jest integralny z całością. Prace mają być ukończone do połowy grudnia – mówi nam burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla. Samo otwarcie obiektu planowane jest na wiosnę.

Projekt współfinansowany jest ze środków transgranicznych. Gmina uzyskała wsparcie w wysokości 30 tys. euro, roboty budowlane szacuje się natomiast na 150 tys. złotych. Projekt realizowany jest wspólnie z czeską gminą Bolatice.

Wszystko dzięki mieszkance

Pomysł na stworzenie tego miejsca wziął się stąd, że około trzy lata temu do Urzędu Miejskiego w Krzanowicach zawitała jedna z mieszkanek, która poinformowała wówczas, że ma dawny warsztat stolarski i nie ma co zrobić z jego wyposażeniem. Zaproponowała gminie przejęcie majątku. Jakiś czas później, po kilkudziesięciu latach Krzanowice podpisały akt notarialny, na podstawie którego ponownie stały się właścicielem budynku służby ochrony pogranicza. Te dwie składowe zadecydowały o pomyśle na stworzenie w gminie izby regionalnej.

Dawny kunszt

Miejsce ma pokazać przedmioty, z których dawniej korzystali mieszkańcy. Obecnie na stanie są m.in. sprzęty, które wykorzystywano w przeróżnych warsztatach czy też rękodzieło i stroje regionalne. – Pozyskiwanie przedmiotów przebiega sprawnie – zauważa burmistrz, zachęcając do współpracy mieszkańców, którzy chcieliby przekazać jakieś swoje przedmioty w formie darowizny czy też umowy wypożyczenia.

Część darów znajdzie się też na zewnątrz budynku, spowodowane jest to ich gabarytami, czyli mowa m.in. o maszynach rolniczych. – Tą inwestycją chcemy pokazać lokalną tradycję i rzemiosło – dopowiada szef Krzanowic.

Zwiedzanie obiektu ma być nieodpłatne w wyznaczone dni, bądź też po wcześniejszym umówieniu w przypadku grup zorganizowanych. Obiekt najpewniej prowadzony będzie przez Urząd Miejski, a do jego obsługi ma być wydelegowany konkretny pracownik.

Dodatkowy zysk

W ramach dofinansowania przewidziano nie tylko doprowadzenie budynku do stanu używalności, ale też wyjazdy uczniów i seniorów z Krzanowic do czeskiej gminy Bolatice i odwrotnie. Projekt ma być realizowany do jesieni przyszłego roku.

(mad)

  • Numer: 50 (1382)
  • Data wydania: 11.12.18
Czytaj e-gazetę