Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 28 (1360) Data wydania: 10.07.18
Czytaj e-gazetę

Rok po katastrofie

7 lipca 2017 roku na długo pozostanie w pamięci strażaków, leśników oraz wszystkich mieszkańców gmin Nędza i Kuźnia Raciborska. Gigantyczna trąba powietrzna, która u swej podstawy miała kilometr średnicy, łamała drzewa i zrywała dachy.

Zeszłoroczny wiatr uszkodził kilkadziesiąt budynków. Drzewa waliły się na samochody i drogi. Tysiące gospodarstw zostało pozbawionych prądu.

Wielkie straty

Wichura wyrządziła gigantyczne straty w drzewostanie, niszcząc 2000 hektarów lasu. Dla porządku dodajmy, że w katastrofalnym pożarze z 1992 spłonęło 4500 hektarów lasu. Efekty wieloletniej pracy leśników, którzy z wielkim mozołem odtwarzali las po pamiętnym pożarze, zostały zniweczone w przeciągu kilkunastu minut. Po huraganie z 7 lipca 2017 r. drzewa do wywozu było 285 000 metrów sześciennych. Straty i koszty odtworzenia lasu wyceniono na 85 mln zł.

Zakaz wstępu

Rok po katastrofie na terenie kuźniańskich lasów wciąż można napotkać specjalistyczny sprzęt, którym usuwane są pozostałości zniszczonego drzewostanu. – Przyjęliśmy sobie w zeszłym roku taki scenariusz, że uporządkujemy z drewna – z połamanych drzew – teren do końca tego roku i prace postępują zgodnie z harmonogramem – mówi nadleśniczy Robert Pabian. Wówczas możliwe będzie zniesienie zakazu wstępu do lasu.

– Zakaz wstępu do lasu sukcesywnie ograniczamy, uwalniając te tereny, które uznajemy za uporządkowane i bezpieczne – wyjaśnia R. Pabian.

Nowy las

Krajobraz jest przygnębiający, szczególnie jeśli ma się w pamięci obraz lasu sprzed huraganu. Leśnicy pracują nad ponownym zalesieniem tego obszaru. Prace powinny zostać zakończone do 2020 roku w przypadku terenów całkowicie wylesionych po przejściu wichury. Zalesienie fragmentów lasu, które ucierpiały tylko częściowo zajmie kolejny rok – dwa.

W wyniku huraganu naruszona została również ostoja saren i dzików. Zdaniem leśników, zwierzęta zaczną powracać w te rejony wraz z pojawieniem się młodych upraw leśnych.

(żet), (kozz)