Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (1354) Data wydania: 29.05.18
Czytaj e-gazetę

Dwa lata w kolejce do ginekologa. A ma być jeszcze dłużej

Poradnia „K” na Gamowskiej oferuje wizytę dopiero w 2020 roku! Kobiety próbujące się zarejestrować są tym zszokowane. Pacjentka w ciąży prędzej urodzi niż doczeka się wizyty u ginekologa. Jak tłumaczy tę kuriozalną sytuację dyrekcja szpitala?

Pani Ewa próbuje zarejestrować się u ginekologa w szpitalu. Słyszy, że termin wypadnie w 2020 roku. Z niedowierzaniem prosi o powtórzenie. – Proszę pani, znam terminy z Katowic i tam od razu lekarz przyjmuje – dziwi się raciborzanka. Rejestratorka mówi jej, że w Raciborzu do niedawna było tak samo, ale od maja się pozmieniało na złe. W poradni nie ma teraz 4 lekarzy bo kontrakt szpitala jest niższy i ona musi 1000 osób przenosić z wizytami na 2019 rok. Pacjentka Katarzyna też próbuje umówić się na Gamowskiej. Jest zaskoczona bardzo odległym terminem. – A co jeśli jestem w ciąży? – pyta. W szpitalu słyszy, że lepiej by udała się do poradni przy NZOZ–ach, na Ocickiej czy Wileńskiej i tam znalazła lekarza prowadzącego ciążę. – Poradzili mi bym zapisała się gdzie indzie – dzieli się z nami wiedzą. Podpytaliśmy w lecznicy – wpierw nieoficjalnie – co się stało w poradni „K”. Informator podał nam, że chodzi o oszczędności, brakuje pieniędzy i przyjmowana jest limitowana liczba pacjentów. – Badania kobiet są kosztowne. Kto chce rzetelnie obsłużyć pacjentkę musi je robić – dowiadujemy się w tej sprawie.

Zdziwiony tym jest jeden z raciborskich ginekologów (nazwisko do wiadomości redakcji). Podkreśla, że o kobiety w ciąży trzeba się wyjątkowo troszczyć. – Ciężarna musi być zaopatrzona od razu. Jak nie w poradni, to na oddziale. Bo to jest dwóch pacjentów naraz. Każdy kto takiej pacjentki nie przyjmie naraża się na przykrości prokuratorskie jak się coś stanie. A w ciąży stać się może zawsze – kwituje nasz rozmówca.

Kuriozalne wskazania

Chcemy zapytać o sytuację dyrektora szpitala Ryszarda Rudnika. Ten odwołuje swoją cykliczną konferencję prasową, ale zjawia się u radnych powiatowych – na posiedzeniu komisji zdrowia. Tam temat długiego oczekiwania na wizytę u ginekologa podejmuje radna Katarzyna Dutkiewicz. Dostała sygnał od mieszkanki powiatu, która miała umówiony termin w czerwcu tego roku. Powiadomiono ją jednak, że lekarz nie będzie tego dnia przyjmował i zaproponowano nowy termin – czerwiec 2019 roku! – Kuriozalne były wskazania innych terminów po kontakcie telefonicznym z poradnią – opisuje Dutkiewicz.

R. Rudnik wyjaśnia, że lecznice obowiązują nowe uregulowania dotyczące kobiet w ciąży. – Każdą mamy obowiązek przyjąć w terminie do 7 dni. Tymczasem nasza wydolność kadrowa i kontraktowa w poradni „K” jest ograniczona. Skoro musimy przyjąć wszystkie kobiety w ciąży to nie starcza nam ani kontraktu ani możliwości kadrowych – mówi w obecności radnych. Jego zdaniem takie sytuacje będą się tylko powtarzać. – Nie jestem w stanie powiedzieć, że będzie lepiej – podkreśla. Rudnik precyzuje, że kobiety w ciąży są przyjmowane tylko pierwszy raz i od razu informowane, że szpitalna poradnia nie jest w stanie ich prowadzić. – Na terenie Raciborza działa wiele poradni, w NZOZ – dodaje szef lecznicy.

Dutkiewicz sprawdziła sytuację w innych poradniach i tam sytuacja wygląda o tyle lepiej, że terminy są najczęściej półroczne. – Jaka to profilaktyka? Jaka to dostępność do podstawowej opieki dla pacjentki? Co z kobietami chorymi? – zasypała dyrektora pytaniami radna. Ten uważa problem za poważny i społeczny. – My realizujemy kontrakt w poradni „K” i on już jest niemal przekroczony. Są szpitale co taką poradnię w ogóle zlikwidowały. Tak jest w Rybniku – oznajmia R. Rudnik.

Frencel: to niewyobrażalne

Radna Dutkiewicz chciała od szefa lecznicy precyzyjnej odpowiedzi. Czy powodem kolejek jest za niski kontrakt czy problemy kadrowe szpitala? Ryszard Rudnik odparł, że problemów kadrowych szpital nie ma, ale przy obecnej dostępności lekarzy na rynku, w poradni K nie będą przyjmować, bo ich na tyle nie ma w szpitalu. W pierwszej kolejności zabezpieczają oddział.

Jak zaznaczył R. Rudnik nowych ginekologów kształci się na Gamowskiej czterech na miejscach rezydenckich. – Zawsze mamy zajęte te miejsca – mówił, dodając, że specjalistów jest na oddziale w szpitalu niemało, bo 11. – I kontrakt realizujemy – podkreślił.

Do krytycznych uwag radnej Dutkiewicz dorzucili swoje: Władysław Gumieniak i Teresa Frencel. Oboje należą, podobnie jak K. Dutkiewicz, do surowych recenzentów pracy Ryszarda Rudnika. Wiceprzewodniczący rady mówił, że nie każdą kobietę stać na prywatne wizyty, a sytuacja w szpitalu zmusza do szukania pomocy w gabinetach prywatnych. Znana działaczka związkowa skomentowała sytuację słowem „niewyobrażalne”. Dodała, że Racibórz to „eldorado dla prywatnych gabinetów lekarskich”, a Dutkiewicz zauważyła, że pomimo braku kadr prywatnych praktyk nie ubywa w mieście. Zareagował na to dyrektor Rudnik. – Dziś każdy ginekolog najchętniej by w szpitalu nie pracował, bo oni mają prywatne praktyki. Chętnie pracowaliby na oddziale w jeszcze niższym wymiarze czasu niż obecnie. Dla szpitala z tych gabinetów idzie strumień pacjentek, korzystamy na tym – przekonywał.

U sąsiadów bez kolejek

Radną Frencel zainteresowało czy tylko Racibórz ma takiego pecha i czy na Śląsku z poradniami „K” jest podobnie. – Wszędzie jest podobnie. Na rynku trwa przeciąganie kadry do siebie. Listy dyżurowe się sypią, bo ktoś zaczyna przepłacać. Więcej kadry nie jesteśmy w stanie ściągnąć – stwierdził dyrektor Rudnik.

Z pomocą Magdaleny Kulok z Nowin Wodzisławskich postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja w poradniach przy szpitalu w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach. Najpierw skontaktowaliśmy się z poradnią ginekologiczną w Wodzisławiu. Bardzo miła pani z rejestracji szybko przedstawiła nam najbliższe wolne terminy. – Do jednego z lekarzy można zapisać się na wizytę jeszcze w maju, a najbliższy wolny termin do drugiego z lekarzy jest na 13 czerwca – powiedziała nam. Później zatelefonowaliśmy do poradni w Rydułtowach. Tam kolejna uprzejma rejestratorka wyznaczyła pierwszy wolny termin na 30 maja. Gdy powiedzieliśmy jej, na kiedy chciano nas umówić w Raciborzu, skwitowała to zdaniem: „pani chyba żartuje”.

Mariusz Weidner, (mk)


Leczenie dla cierpliwych

Czas oczekiwania w poradniach specjalistycznych na Gamowskiej

chirurgia ogólna – grudzień 2018

chirurgia dla dzieci – sierpień 2018

chirurgia szczękowa – czerwiec 2018

urologia – luty 2019

otolaryngologia – listopad 2019

diabetologiczna – luty 2019

reumatologiczna – maj 2019

neurologiczna – marzec 2020

chorób zakaźnych – kwiecień 2019

okulistyczna – luty 2020

chorób płuc i gruźlicy – sierpień 2018

dermatologiczna – wrzesień 2018

chirurgia urazowa – luty 2019

onkologiczna – czerwiec 2018

chorób sutka – styczeń 2019

proktologiczna – wrzesień 2018

* dane dotyczą pacjentów „planowych”


Tak było, a tak jest

Poradnia „K” 2014 rok – średni czas oczekiwania: pacjentki przyjmowane na bieżąco;

• 2015 – przyjmowane w tym samym miesiącu

• 2017 – muszą czekać 2 miesiące

• 2018 – muszą czekać 2 lata


Dwuletnia kolejka

Dyrektor R. Rudnik tłumaczy, że nagłe wydłużenie kolejki do poradni spowodowała zmiana przepisów, którymi nałożono na szpitale nowe obowiązki. – Wcześniej pacjentki w ciąży nie zawsze trafiały do nas, a dziś korzystają z tego prawa – mówi szef lecznicy. Zasady ustawiania kolejki są takie, że proponowany jest pierwszy wolny termin, choćby był i za 10 lat. Czas oczekiwania pacjentów planowych wydłuża też nowy obowiązek ujęcia w poradniach leczenia poszpitalnego. – Trzeba wtedy zabezpieczyć pacjenta dwiema czy trzema poradami jako kontynuacją leczenia – tłumaczy dyrektor.