Wtorek, 22 października 2019

imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii

RSS

W skrócie

03.04.2018 00:00 red

W skrócie

Smog

Strażnicy kontrolują

W ciągu ostatnich trzech miesięcy strażnicy przeprowadzili 332 kontrole w kotłowniach domowych. Nałożyli 7 mandatów i 3 razy pouczali mieszkańców. W jednym przypadku sporządzono wniosek do sądu, który ukarał winnego grzywną.

Ogrzewanie

Jak palić i nie kopcić

Wiedzą na temat prawidłowego spalania dopuszczonych do użytku paliw stałych oraz możliwości pozyskania dotacji na ekologiczne urządzenia grzewcze podzielą się w magistracie eksperci i urzędnicy. Spotkanie otwarte dla mieszkańców zaplanowano w środę 4 kwietnia o godz. 16.00 w sali kolumnowej urzędu miasta.

Saługa o smogu

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa przyjedzie na raciborski zamek. 5 kwietnia o godz. 17.00 weźmie udział w Klubie Obywatelskim organizowanym przez posłankę Platformy Obywatelskiej Gabrielę Lenartowicz. Spotkanie poprowadzi prezydent Raciborza Mirosław Lenk.

Konferencja o autyzmie

Wymiana doświadczeń na temat autyzmu będzie tematem polsko-czeskiej konferencji metodyczno-naukowej. Zaplanowano ją w piątek 6 kwietnia na Zamku Piastowskim, w godz. od 8.30 do 14.15. Konferencję współorganizują m.in. SP 1 z Raciborza i placówka z Opawy.

Kultura

Boginie jak wizytówka

Widowiskowy spektakl wystawiony w RCK według pomysłu Ewy Lenard, z udziałem m.in. naszego redakcyjnego kolegi Marka Kudera, ma szansę być wystawiany na europejskich scenach. Prezydent Lenk zamierza pokazać go w miastach partnerskich Raciborza: Opawie, Roth, Leverkusen i Villeneuve d’Ascq. Trwają rozmowy z zaprzyjaźnionymi samorządami.

Symbole miejskie

Poślizg z herbem

W 2013 roku przyjęto miejskie prawo o nowych symbolach miasta, nakazujące usunąć bądź zmienić nieaktualny już herb w materiałach oficjalnych. W styczniu 2017 r. upłynął ten okres. Prezydent Lenk zapewnia, że zmiany są w trakcie. – Niestety nie mogę zrealizować tego wprost, choć wszystko jest gotowe, po konsultacjach. Zleciliśmy te rzeczy już ponad półtora roku temu. Hamują nas m.in. opinie heraldyczne – twierdzi. Podaje za prawdopodobny termin czerwcowy. Nowe będą: sztandar, insygnia, honory dla mieszkańców i gości.

Ruch drogowy

Bolik prosi o geparda

Na sesji rady powiatu członek klubu PiS prosił komendanta policji Łukasza Krebsa o interwencję na drodze Racibórz – Pietrowice Wielkie. Zdaniem Szymona Bolika, jazda tym odcinkiem przypomina rosyjską ruletkę. Kierowcy pędząc zagrażają innym. S. Bolik apelował do komendanta by puścił „geparda” za rozpędzonyni piratami drogowymi. Szef policji przyznał że „gepard” jest w powiecie tylko jeden – nieoznakowany opel vectra z wideorejestratorem. Ł. Krebs oznajmił: nawyków kierowców nie sposób zmienić.

Jankowice

W zasięgu GSM

W sołectwie rozpoczęła się budowa stacji bazowej telefonii komórkowej (masz z antenami). Do tej pory w Jankowicach (i okolicach) był duży problem z zasięgiem sieci GSM. Inaczej niż w innych miejscowościach, gdzie mieszkańcy sprzeciwiali się stawianiu masztów z antenami, tu od wielu lat trwały starania aby takowy powstał. Dziś operator ma posiadać wszelkie zgody i wykarczował już teren. Cała inwestycja ma być gotowa w maju.

Nędza

Zapora przy wiaduktach

Działka między remontowanymi wiaduktami w Nędzy nie jest jednolita i jest problem z jej przekazaniem gminie. Starostwo, zarządzające tym terenem nie jest na to chętne. Zapora czołgowa, która ukazała się w czasie prac budowlanych na wiadukcie, ma zostać zabezpieczona. – Będzie ją można wyeksponować jako atrakcję turystyczną – zapowiedziała wójt.

  • Numer: 14 (1346)
  • Data wydania: 03.04.18
Czytaj e-gazetę