Czwartek, 17 października 2019

imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

RSS

Święcelnik, marynowane jajka i babka z buncloka

27.03.2018 00:00 red.

A poza tym żurki, pasztety, baby, serniki, paschy, zajączki i baranki – to najbardziej pasujące na wielkanocne stoły potrawy, w przygotowaniu których prześcigały się panie z KGW w Kobyli, Rzuchowie, Pogrzebieniu, a także ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Łańcach i Stowarzyszenia Prężny Kornowac.

Smaku wypieków i dań, zarówno tych tradycyjnych, jak stanowiących przysmaki lokalnej kuchni, można było spróbować podczas kiermaszu wielkanocnego w Gminnym Ośrodku Kultury w Kobyli. Wypełniających salę mieszkańców, a także gości wśród których nie zabrakło delegacji z zaprzyjaźnionej Branki, powitała dyrektor GOK w Kornowacu Wiesława Bochynek. Na poczęstunek zaprosił wszystkich wójt gminy Kornowac Grzegorz Niestrój, z nadzieją, że na obficie zastawionych stolach każdy znajdzie coś dla swojego podniebienia. On też przewodniczył komisji, która w tym roku oceniała upieczone przez gospodynie pasztety. Zwyciężczyniami zostały panie z KGW w Kobyli.

Tradycyjnie też wręczono nagrody laureatom VIII Konkursu na Kartkę Wielkanocną, zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kobyli. Spośród 196 uczestników, wybranych laureatów przedstawiła dyrektor Mirosława Granieczny. Nagrodami wyróżniono: Martynę Adamczyk, Oliwię Furę, Aleksandrę Pawełek, Szymona Cieślika, Julię Gatzkę, Paulinę Piłę, Sandrę Ber, Klaudię Deptę, Patrycję Kurę oraz dzieci ze wszystkich przedszkoli w gminie.

Podczas kiermaszu obrzędy wielkanocne zaprezentowali mali aktorzy z koła teatralnego „Na śląskim podwórku” pod kierunkiem Małgorzaty Drzeniek i Joanny Masarczyk, a oprawę muzyczną przygotował zespół „Rzuchowianki” przy akompaniamencie Waldemara Świerczka.

(ewa)

  • Numer: 13 (1345)
  • Data wydania: 27.03.18
Czytaj e-gazetę