Poniedziałek, 21 października 2019

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Im więcej wiedzą, tym są bezpieczniejsi

13.03.2018 00:00 red.

Jak zapobiegać pożarom, jak uchronić się przed czadem oraz jak udzielić osobie poszkodowanej pierwszej pomocy – szczegółowo wyjaśniał seniorom st. kpt. Wiesław Szczygielski z Powiatowej Straży Pożarnej w Raciborzu.

Na spotkaniu z członkami Koła Racibórz – Centrum PZERiI, zorganizowanym w ramach akcji „Bezpieczny Senior”, wyczerpująco omówił postępowanie w przypadku zagrożenia, poczynając od wezwania pomocy, po udzielenie jej osobom poszkodowanym. Przystępny sposób oraz wrodzona swada kapitana Szczygielskiego, sprawiły że seniorzy nie tylko słuchali go z wielkim zainteresowaniem, ale też zasypywali lawiną pytań.

Zwrócił on uwagę emerytów na zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń i instalacji elektrycznej, rozważnego postępowania z gorącym tłuszczem, a także właściwego zachowania w razie pożaru w mieszkaniu.

Uczulał na niebezpieczeństwo zaczadzenia, którego sprawcą jest coraz częściej cichy zabójca, czyli tlenek węgla – czad. Zachęcał do stosowania środków ostrożności. W profesjonalny sposób przedstawił, jak ratować zaczadzonego oraz działanie – dostępnych na rynku – czujek przeciw czadowi.

Wykład zwieńczył pokaz sprzętu do udzielania pierwszej pomocy. Strażacy z PSP zachęcali seniorów do praktycznych ćwiczeń na fantomie, z czego chętnie skorzystały panie emerytki. Omówiono też zasady działania defibrylatora AED.

Kapitan Szczygielski nie omieszkał zaproponować seniorom wizytę w raciborskiej siedzibie PSP, zaproszenie to emeryci przyjęli z entuzjazmem.

Janusz Loch

  • Numer: 11 (1343)
  • Data wydania: 13.03.18
Czytaj e-gazetę