Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Tak to się robi w Raciborzu! Festiwal Perspektyw 2016

22.11.2016 00:00 PRA

Śląska Kurator Oświaty w Katowicach przyjechała do Raciborza na organizowany przez Wydawnictwo Nowiny Festiwal Perspektyw. Była zdumiona tym, co tutaj zobaczyła. 

Beztroska wieku gimnazjalnego nie wpływa korzystnie na trafność podejmowanych przez młodzież wyborów edukacyjnych. Dla wielu młodych ludzi szkoła ponadgimnazjalna to po prostu trzecia szkoła, do której będą uczęszczać. Perspektywa podjęcia pracy wydaje się czymś bardzo odległym, czym nie warto zaprzątać sobie teraz głowy. Tak jednak nie jest. Trzy-cztery lata miną bardzo szybko, dlatego lepiej zastanowić się nad swoją przyszłością już teraz. Skłonieniu młodych ludzi do tej refleksji służy organizowany przez Wydawnictwo Nowiny Festiwal Perspektyw – kilkugodzinna impreza, w czasie której przez wnętrza raciborskiej Areny Rafako przewinęło się niemalże 1200 gimnazjalistów.

Uczniowie naszą dumą

Rok temu z naszego zaproszenia skorzystało 800 uczniów szkół gimnazjalnych. Pierwszy Festiwal Perspektyw odbił się szerokim echem w środowisku szkolnym. Nic więc dziwnego, że w tym roku do Raciborza przyjechało jeszcze więcej gimnazjalistów – nie tylko z powiatu raciborskiego, ale także powiatów ościennych – głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, rybnickiego oraz wodzisławskiego.

Przechadzając się pomiędzy stoiskami poszczególnych kierunków kształcenia oferowanych przez liceum plastyczne, technika oraz szkoły zawodowe z Raciborza mieli okazję przekonać się, czego uczą się ich starsi koledzy i na zatrudnienie w jakiej branży mogą liczyć po ukończeniu nauki.

Za prezentację poszczególnych kierunków kształcenia (w sumie było ich 26) wzięli się sami uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Doskonale przygotowani merytorycznie, uśmiechnięci, bardzo łatwo nawiązywali kontakt ze swoimi młodszymi kolegami, pokazywali czego już się nauczyli, zachęcali do rozwiązania prostych zadań. Po raz kolejny udowodnili, że są najlepszą, żywą reklamą naszych szkół. Bez ich zaangażowania nie byłoby Festiwalu Perspektyw.

Pracodawcy chcą młodych

Myliłby się ten, kto sądziłby, że Festiwal Perspektyw to impreza tylko dla uczniów. Żywo interesują się nią również nasi pracodawcy. W tym roku swoje stanowiska w Arenie Rafako miały również firmy Eko-Okna oraz Mieszko, które nieustannie poszukują osób chętnych do pracy. Specjaliści z tych firm podpowiadali gimnazjalistom, czego powinni uczyć się w szkole

średniej, aby otrzymać pracę na konkretnym stanowisku w ich firmie. Dla zdecydowanej większości uczniów był to pierwszy, bardzo cenny kontakt z pracodawcą. Przekonali się o wymaganiach, które będzie im się stawiać, ale i profitach, na jakie mogą liczyć podejmując pracę w konkretnej firmie.

Oprócz Eko-Okien i Mieszka uwagę uczniów zwracały również stoiska Cechu Rzemiosł Różnych, Mechaniki Pojazdowej Wilhelma Fulneczka (z jedyną w powiecie raciborskim dziewczyną – mechanikiem) oraz Oddziału Szkolenia Zawodowego Rafako, gdzie uczniowie klas zawodowych "ślusarz" z "Mechanika" przygotowują się do podjęcia pracy w najbardziej rozpoznawalnym zakładzie produkcyjnym raciborszczyzny.

Ziarno zostało zasiane

Przygotowania do Festiwalu Perspektyw zajęły długie tygodnie. Sama impreza trwała pięć godzin. W tym czasie odwiedziło ją 1200 gimnazjalistów. Oczywiście nie wszyscy byli zainteresowani tym, co przygotowaliśmy dla nich wspólnie z raciborskimi szkołami – woleli siedzieć na trybunach, ze spojrzeniami wlepionymi w smartfony, zadowoleni, że nie mają lekcji. Jednak byli wśród nich i tacy, którzy starali się wynieść z tego co im zaprezentowano jak najwięcej – kiwali głowami, zadawali pytania, rozwiązywali proste zadania. To właśnie oni, świadomie kreując swoją przyszłość, będą tworzyć przyszłość naszej małej i dużej Ojczyzny. Życząc im jak najlepszych wyborów, zachęcamy do lektury kolejnych wydań "Nowin Raciborskich" z dedykowaną im wkładką "Czas na zawodowców", gdzie publikować będziemy artykuły dotyczące szkolnictwa zawodowego, zapotrzebowaniu pracodawców z naszego regionu na pracowników oraz młodych ludziach, którzy nie wyjeżdżając do wielkich miast czy za granicę, zdołali osiągnąć sukces – tu na miejscu, u siebie.

Wojtek Żołneczko


ORGANIZATORZY FESTIWALU PERSPEKTYW

Prezydent Raciborza

Starosta Raciborski

Wydawnictwo Nowiny

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu

Centrum Kształcenia Zawodowegoi Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu

Liceum Plastyczne w Raciborzu

Partnerzy honorowi

Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu

Raciborska Izba Gospodarcza

Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu


Urszula Bauer

Śląski Kurator Oświaty w Katowicach

Festiwal Perspektyw to inicjatywa ze wszech miar godna pochwalenia i rozpropagowania. Jest to jeden z lepszych przykładów – jeśli nie najlepszy – jeśli chodzi o formę promocji kształcenia zawodowego. Widać tutaj, co uczniowie mogą osiągnąć z pomocą nauczycieli. Jednocześnie całość przybrano w formę charakterystyczną dla współczesnych mediów. W Raciborzu i powiecie raciborskim wyprzedziliście Państwo pewne trendy i procesy, które my w tej chwili uruchamiamy. Właśnie tutaj powiązanie kształcenia zawodowego z zapotrzebowaniem rynku pracy jest wzorcowe. To powoduje, że każdy absolwent szkoły zawodowej ma perspektywę na zatrudnienie – ma szansę zdobyć zawód, który da mu w przyszłości utrzymanie. Wydaje się, że jest to rozwiązanie modelowe.

Barbara Frankowicz

specjalista ds. personalnychw firmie Eko-Okna

Wspieramy Festiwal Perspektyw ponieważ chcemy wskazać młodym ludziom kierunki kształcenia, które powinni wybrać, aby w przyszłości móc pracować w naszej firmie. Zainteresowanie młodzieży jest bardzo duże, co nas cieszy. Młodzi ludzie pytają nas, jaką szkołę wybrać, dlatego mówimy, że warto uczyć się np. języków obcych, które otwierają okno na przyszłą karierę zawodową. Kierunki logistyczne pozwalają na podjęcie pracy w dziale transportu i logistyki. Z kolei kierunki typowo zawodowe jak ślusarz czy stolarz, pozwalają na podjęcie pracy w produkcji.

Marek Kurpis

wicestarosta powiatu raciborskiego

Myślę, że szkoły (liceum plastyczne, technika i szkoły zawodowe – red.) zaprezentowały się bardzo dobrze. Frekwencja przeszła nasze oczekiwania. Byli też uczniowie klas drugich gimnazjum. Choć oni jeszcze nie podejmują decyzji, gdzie pójdą do szkoły, ale zaszczepienie w nich myślenia o kierunkach technicznych i zawodowych z pewnością jest wartością dodaną. Ważne, aby gimnazjaliści wybierali kierunek kształcenia zgodnie ze swoimi oczekiwaniami oraz preferencjami osobowościowymi, tak aby się w nim akceptowali. Ta impreza na pewno przyczyni się do podejmowania racjonalnych wyborów. Trzecioklasiści mają jeszcze sporo czasu do czerwca, aby solidnie przemyśleć ten temat.

O randzie Festiwalu Perspektyw świadczy sama obecność kuratora, a także wójtów i burmistrzów z powiatu raciborskiego. Przekonali się, jak wielkie jest to przedsięwzięcie. Pani kurator była pod bardzo dużym wrażeniem Festiwalu Perspektyw oraz proporcji uczniów uczęszczających do liceów oraz szkół zawodowych i techników. U nas jest to 30% do 70%, podczas gdy w województwie oraz kraju średnio co drugi uczeń szkoły ponadgimnazjalnej jest licealistą. U nas jest inaczej ze względu na silne tradycje szkolnictwa zawodowego oraz jego promocję – to jest kierunek bardzo dobry, który pozwala nam na utrzymanie w szkołach wysokiego naboru z powiatów ościennych – głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, rybnickiego i wodzisławskiego.

Mirosław Lenk

Prezydent Miasta Racibórz

Rozmach tej inicjatywy wskazuje na to, że warto ją wspierać. Dobry wybór gimnazjalistów, to lepsza przyszłość i funkcjonowanie tych młodych ludzi na trudnym rynku pracy. To jest chyba najważniejsze.

Dokonanie tego wyboru wymaga ogromnej rozwagi, bo ta decyzja podjęta po gimnazjum będzie tą decyzją, która będzie skutkowała na długi okres czasu. To czy idę w kierunku kształcenia ogólnego, czy zawodowego, to jest ten pierwszy dylemat młodego człowieka. Zawsze oczywiście jest możliwość zawrócenia z tej czy innej drogi, bo te kierunku kształcenia są tak projektowane, aby można było po kierunku ogólnym wrócić do kształcenia zawodowego, czy po zawodowym kontynuować naukę na studiach wyższych, ale to trwa trochę dłużej. Więc tym bardziej aby zaoszczędzić czas, warto to rozważyć już teraz.

Agnieszka Buczkowska

specjalista ds. personalnych

w firmie Mieszko

Nasza oferta przeznaczona jest dla osób pełnoletnich. Niemniej możemy tutaj nakierować gimnazjalistów – powiedzieć im czego my poszukujemy jako pracodawca, wskazać sektory, w którym mogą znaleźć zatrudnienie. Obecnie szukamy laborantki, mechaników, elektromechaników, pracowników produkcyjnych, ale też osób do księgowości oraz działu personalnego. Wszystko to rotuje, dlatego nie tylko teraz, ale również w przyszłości będzie szansa na znalezienie pracy w tych działach.

Alicja Pytlik

uczennica Gimnazjum nr 3

Taka impreza jest bardzo atrakcyjna dla młodych ludzi, ponieważ kreuje postrzeganie naszej przyszłości. Możemy zastanowić się nad tym, co chcemy robić w przyszłości. Mnie zainteresowały stoiska chemiczne i fryzjerskie, co wiąże się z moimi zainteresowaniami – kosmetykami, biologią i chemią.

Sabina Musioł

Uczennica CKZiU nr 1

Gimnazjaliści interesują się naszym stoiskiem logistyczno-spedytorskim. Pokazujemy im jak przyporządkować odpowiednie ładunki do środków transportu, zabezpieczyć ładunek oraz tworzyć paletowe jednostki ładunkowe. Niektórzy chcą dołączyć do nas, bo to jest przyszłościowy kierunek. Transport odgrywa coraz większą rolę, dlatego nieustannie potrzeba spedytorów i logistyków do organizacji tych procesów. Jeśli chcemy mieć sklepy pełne towarów, to trzeba to wszystko w jakiś sposób dostarczyć, przetransportować. Do tego potrzebne są osoby, takie jak my.


  • Numer: 47 (1277)
  • Data wydania: 22.11.16
Czytaj e-gazetę