Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Mechaników pomysły na biznes

22.11.2016 00:00 PRA

Daniel Krybus i Wojtek Skibiński to uczniowie raciborskiego "Mechanika". Obaj mają w sobie ducha przedsiębiorczości i po ukończeniu szkoły zamierzają rozpocząć własną działalność gospodarczą.

Pomysły na biznes młodych techników z "Mechanika" są bardzo konkretne. Daniel chce otworzyć firmę zajmującą się kompleksową oprawą imprez, natomiast Wojtek wietrzy interes w przerabianiu samochodów z tradycyjnym napędem spalinowym na elektryczne.

Zaczęło się od "osiemnastki"

Lokalny rynek muzyczny to nie jest łatwy kawałek chleba. Mimo to Daniel ma pomysł jak przebić konkurencję. Sprowadza się on do zapewnienia klientom kompleksowej obsługi imprez – zaczynając od nagłośnienia, przez oświetlenie i muzykę, na oświetleniu kończąc.

Pomimo młodego wieku (19 lat), Daniel zdążył już zdobyć tak ważne w tej branży doświadczenie. Zaczęło się od imprezy urodzinowej koleżanki, na której wykorzystał zakupiony przez siebie sprzęt do rozkręcenia zabawy. Później pocztą pantoflową zdobył kolejne zlecenia... Obecnie uczeń "Mechanika" ma już własną bazę klientów, ponadto współpracuje z Agencją Artystyczną Coral z Wodzisławia Śląskiego. Kontakty te zamierza wykorzystać w przyszłości, tak

aby potencjalny klient zawsze został obsłużony – jeśli nie przez niego, to przez zaprzyjaźnionych DJ'ów i muzyków.

– Chciałbym rozpocząć tę działalność zaraz po skończeniu szkoły – mówi z uśmiechem.

"Elektryki" to przyszłość

Pomysł Wojtka Skibińskiego to przerabianie samochodów benzynowych na elektryczne. Znacznie niższe koszty eksploatacji, dodatkowa przestrzeń bagażowa, ograniczenie niskiej emisji spalin – młody mechatronik jednym tchem wymienia zalety samochodów elektrycznych.

– W Warszawie jest firma taksówkarska, która używa tylko aut elektrycznych. Ich taryfy są sześciokrotnie tańsze niż w przypadku konkurencji używającej aut spalinowych – argumentuje.

Wojtek Skibiński chce prowadzić swój biznes w Raciborzu, ale ofertę zamierza kierować również do większych ośrodków miejskich w regionie, m.in. Opola, Gliwic, Katowic. – Tam działa wiele firm, które kupują samochody służbowe. Przerobienie napędu na elektryczny sprawiłoby, że byłyby tańsze w utrzymaniu – mówi uczeń "Mechanika", dodając, że samochody z napędem elektrycznym to przyszłość. – Tankować można własne paliwo – w domu i do tego w tańszej taryfie nocnej – kończy.

Pomysły docenione

Daniel i Wojtek jako jedyni wzięli udział w zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe, Urząd Pracy oraz Agencję Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku w Raciborzu konkursie "Zaprezentuj swój biznesplan". Kapituła konkursu postanowiła przyznać im nagrody równorzędne – karty płatnicze. Przedsiębiorczy młodzi mężczyźni z pewnością zrobią z nich dobry użytek.

Wojtek Żołneczko

  • Numer: 47 (1277)
  • Data wydania: 22.11.16
Czytaj e-gazetę