środa, 8 lipca 2020

imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza

RSS

Raciborscy seniorzy wspólnie wywalczyli medalowe miejsca

28.06.2016 00:00 QLA

Emocji było sporo, ale nie brakowało też dobrej zabawy, która towarzyszyła XIV Spartakiadzie Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej, pod hasłem „Aktywnie znaczy zdrowo”. Nie przez przypadek zawody zorganizowano w Raciborzu, albowiem drużyna seniorów z DPS „Złota Jesień” została zwycięzcą ubiegłorocznej edycji tego sportowego wydarzenia, które dobyło się w Tarnowskich Górach. 

– Spartakiada ma na celu podtrzymywać aktywność fizyczną i intelektualną mieszkańców domu pomocy społecznej, ponieważ nie są to tylko osoby chore czy też wyłączone ze społecznej aktywności. Staramy się ich aktywizować do życia, samodzielności, uprawiania sportów, rehabilitacji – mówi dyrektor DPS „Złota Jesień” Jolanta Rabczuk.

Do sportowej rywalizacji, która zainicjowana została przed 14 laty przez DPS w Rudzie Śląskiej, przystąpiło 11 drużyn reprezentujących domy pomocy społecznej województwa śląskiego, m.in. z Tarnowskich Gór, Świętochłowic, Gliwic, Rudy Śląskiej, Lublińca, Gorzyc oraz miejscowych – św. Notburgi i gospodarzy.

Przywilej organizowania spartakiady przypadł „Złotej Jesieni” – jak przypomina dyrektor Joanna Rapczuk – po raz drugi, poprzednio przed 10 laty. Tegoroczne spotkanie otworzył starosta raciborski Ryszard Winiarski.

W ogrodzie raciborskiego DPS, w asyście przyglądających się zawodom mieszkańców placówki oraz przy wsparciu pracowników domu pomocy i wolontariuszy raciborskiego medyka, zawodnicy zmierzyli się z kilkunastoma konkurencjami. Dostosowano je do możliwości seniorów, z których większość porusza się na wózkach oraz przy pomocy laseczek. Sportowe zespoły z pełnym zaangażowaniem zmagały się między sobą np. w celności rzutów, układaniu różnych przedmiotów, slalomie, a także innych prostych konkurencjach zręcznościowych.

Puchar przechodni, zdobyła zwycięska drużyna z DPS Jana Pawła II w Gorzycach, jednocześnie uzyskując prawo do zorganizowania przyszłorocznej spartakiady. O dwie kolejne pozycje medalowe ambitnie powalczyli podopieczni raciborskich DPS: II miejsce zajęli zawodnicy z DPS „Złota Jesień”, a III miejsce – DPS św. Notburgi, biorący udział po raz pierwszy w takiej spartakiadzie. Najbardziej sprawnym zawodnikiem został Piotr Pietrzyk z DPS w Gorzycach.

(ewa)

  • Numer: 26 (1257)
  • Data wydania: 28.06.16
Czytaj e-gazetę