środa, 14 kwietnia 2021

imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi

RSS

WAŻNE:

Ekoserwis: Nowy gość w Pszczynie

17.11.2015 00:00 QLA

W Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Pszczynie zamieszkał nowy żubr. To trzyletnia krowa – Platanka II z pszczyńskiej linii genetycznej, która została przewieziona z pobliskich Jankowic w celach reprodukcyjnych. – To piękna, zdrowa, trzyletnia samica – Platanka II. Jest ogromna szansa, że po skrzyżowaniu z najstarszym naszym bykiem – Plawiantem, będziemy mieć piękny i przede wszystkim zdrowy przychówek – powiedział Grzegorz Czembor, dyrektor Pokazowej Zagrody Żubrów w Pszczynie.

Nowa mieszkanka zagrody została ściśle wyselekcjonowana z liczącego ponad 40 sztuk stada z Jankowic. Operacja jej zwabienia i transportu trwała zaledwie kilka godzin. – Za pomocą bram i zagród została oddzielona od stada i zwabiona do skrzyni. Następnie żubrzyca została przewieziona samochodem do naszej zagrody – mówi dyrektor Czembor.

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, która zarządza pszczyńską zagrodą, na pokrycie kosztów związanych z przemieszczeniem żubra oraz paszę i opiekę weterynaryjną otrzymała ponad 30 tys. zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

(eco)

  • Numer: 46 (1226)
  • Data wydania: 17.11.15
Czytaj e-gazetę