Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 44 (1224) Data wydania: 03.11.15
Czytaj e-gazetę

Co bedą robili w sejmie?

Kilkoro z wybranych właśnie posłów zapytaliśmy po co udali się do parlamentu. Publikujemy także wyciąg z oświadczeń majątkowych nowych członków Sejmu RP (jeśli pełnili wcześniej funkcje publiczne).

(ska, m)

Izabela Kloc (PiS)

Moje priorytety w działalności poselskiej związane z regionem to między innymi uprzemysłowienie Śląska w oparciu o nowoczesne i rozwojowe gałęzie przemysłu, dające dobre miejsca pracy, naprawa górnictwa i energetyki – doinwestowanie kopalń i budowa nowych bloków energetycznych, obrona  Elektrowni Rybnik przed wygaszaniem mocy wytwórczych, dokończenie zbiornika przeciwpowodziowego „Racibórz Dolny”, zwiększenie środków finansowych dla samorządów lokalnych na cele inwestycyjne, szybkie dokończenie budowy dróg: Racibórz - Rybnik - Żory - Pszczyna oraz Wodzisław Śl. - Jastrzębie Zdrój - Pszczyna, promocja i zabieganie o realizację projektu kanału Odra-Dunaj. Chcę być skuteczną ambasadorką Górnego Śląska w Sejmie RP

Oszczędności: 10 tys. zł

Nieruchomości: grunt budowlany o pow. ok. 0,43 ha o wartości ok. 400 tys. zł (współwłasność), grunt budowlany o pow. 0,3 ha o wartości ok. 300 tys. zł (współwłasność), dom jednorodzinny w budowie o wartości szacunkowej 1,2 mln zł (współwłasność)

Dochody: 85 799,12 zł uposażenia senatora, 19 912,97 zł diety senatora

Samochód: renault clio z 1998 r., volvo v50 z 2007 r.

Kredyty: kredyt hipoteczny na budowę domu w wys. 482 177,50 zł (stan zadłużenia na 31 lipca 2015 r. 426 677,32 zł), kredyt na cele kampanii wyborczej i konsumpcję w wys. 60 tys. zł (stan zadłużenia na 31 lipca 2015 r. 49 659,34 zł), karta kredytowa z limitem 10 tys. zł (do spłaty na 31 lipca 2015 r. pozostało 4579,47 zł


Czesław Sobierajski (PiS)

Najważniejszy jest dla mnie rozwój gospodarczy tych ziem. Subregion Zachodni leży w miejscu gdzie przecinają się główne kanały transportowe. W tym kontekście trzeba mowić o Zbiorniku Racibórz jako wielofunkcyjnym obiekcie spełniającym wielorakie zadania dla tej części Polski i Europy. Gdy weźmie się do ręki przedwojenne plany to dokładnie takie funkcje są tam wpisane dla tego obszaru. Trzeba się zabrać do ożywiania tych dążeń. Droga Racibórz - Pszczyna ma być drogą ekspresową. Na inną nie można się godzić. W skali regionu trzeba zwrócić uwagę na to, co dzieje się w spółkach węglowych. Jastrzębska znalazła się w tarapatach z przyczyn politycznych, wskutek decyzji rządzących. Daniny podatkowe też ciągną ją w dół. To trzeba uporządkować. Importerów węgla należy obciążyć podatkiem emisyjnym i wyrównać szanse na rynku węgla. Wciąż trzymam się idei wykupu od EDF rybnickiej elektrowni. Następnie należy ją rozbudować przy udziale np. Rafako. I będzie perspektywa działalności nie na 7 lat jak teraz, a na 40.

Oszczędności: brak

Nieruchomości: mieszkanie o pow. 133 m kw. o wartości ok. 330 tys. zł, działka pod zabudowę o pow. 1000 m kw. o wartości ok. 80 tys. zł

Dochody: uposażenie poselskie 68 467,35 zł, dieta poselska 19 784,64 zł

Mienie ruchome: mazda premacy z 1999 roku, księgozbiór o wartości ok. 100 tys. zł

Kredyty: kredyt mieszkaniowy hipoteczny 70 704, 27 zł, pożyczka 53 600,25 zł


Gabriela Lenartowicz (PO)

Pierwsza grupa to na pewno sprawy interwencyjne i monitoring przygotowania dwóch wielkich zadań inwestycyjnych, czyli drogi Racibórz - Pszczyna oraz Drogi Głównej Południowej. To wielki krwioobieg i kilkadziesiąt zagrożeń, które trzeba monitorować i próbować wspierać. Wyrzutem sumienia pozostaje nadal Zbiornik Racibórz i kwestie przeciwpowodziowe w rejonie Górnej Odry. To sprawa pilna, interwencyjna, ale rządowa. Myślę, że moja znajomość tematu przyda się w tych sprawach. Kolejne zadanie, które jest ściśle związane z kompetencjami sejmu to cała legislatura. Tutaj są potrzebne pilne działania w wielu kwestiach. Chodzi między innymi o znoszenie barier w wydatkowaniu środków unijnych. Trzeba wykorzystać pieniądze na kolej. Jest ich bardzo dużo, a już dziś wiemy, że nie uda się ich wszystkich wykorzystać. Trzeba zrobić wszystko, aby dobrze wydać te, które jeszcze są i skorzystał na tym nasz subregion. Trzeba tez się zająć uregulowaniem kwestii zamówień publicznych. W kwestii środków unijnych wiem, co należy zaproponować i usprawnić, bo mam w tym doświadczenie.

Oszczędności: 77 870 zł

Nieruchomości: dom o pow. 188 m kw. o wartości 400 tys. zł (wg ubezpieczenia), działka zabudowana domem o pow. 5 a

Dochody: 82 875,17 zł z tytułu pracy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego (od stycznia do czerwca 2015), 96 905,31 zł z tytułu pracy w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (za 2014 rok)

Samochód: ford focus 1,6 z 2004 roku

Kredyty: kredyt hipoteczny – stan zadłużenia na 30.06.2015 r. 45 880, 50 zł, kredyt na kwotę 30 373 zł (stan na 30.06. 2015 r. 13 415 zł), kredyt hipoteczny w wys. 157 tys. CHF (stan na 30.06.2015 r. 125 245,86 CHF)


Krzysztof Sitarski (Kukiz’15)

Kandydowałem do Sejmu licząc na wybór. Kierowałem się też osobistymi pobudkami. Mam córki i nie chcę, żeby wyjechały za granicę za pracą. Mam świadomość odpowiedzialności. Około 12 tys. ludzi mi zawierzyło, będą patrzeć na poczynania zarówno moje i jak i Ruchu Kukiza. Będziemy się starali wykonywać to, o czym mówiłem wielokrotnie w wielu miejscach. Nasz region stoi na węglu. Trzeba pilnować, by górnictwa nie wygaszano. Trzeba dać impuls do właściwego gospodarowania kopalniami, a nie zamykać. Górnictwo to pracodawca bezpośredni i pośredni dla całego regionu. W Unii Europejskiej trzeba renegocjować pakiet klimatyczny, w kraju obniżyć VAT i zlikwidować akcyzę na węgiel. Trzeba zadbać o kadry, bo za parę lat nie będzie miał kto pracować, a kopalnie się same wygaszą poprzez odchodzenia ludzi. Będę walczył o wsparcie dla rodzin, o odbudowę możliwości transportowych, np. transport rzeczny jest totalnie zaniedbany. Jest jeszcze mnóstwo tematów i dziedzin, które zostały zaniedbane przez ostatnie lata, i które wymagają naprawy.

Poseł nie pełnił wcześniej funkcji publicznych.