Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Bóg to siewca...

08.09.2015 00:00 red

powiat świętuje dożynki

Powiat, Siedliska. Powiatowe święto plonów odbyło się w tym roku w Siedliskach w gminie Kuźnia Raciborska. Nietypowo, dożynki powiatowe zbiegły się terminem z kilkoma gminnymi. Nie ma co narzekać, bo wszyscy cieszyli się, że w ogóle ktoś chciał się podjąć tego zadania. I wyszło bardzo dobrze.

W gminie Kuźnia Raciborska dożynki gminne zawsze stoją na wysokim poziomie. 6 września, w Siedliskach było podobnie. Oczywiście dołączenie do korowodu delegacji ze wszystkich stron powiatu dodało całości rozmachu. Czuło się go również gdy pierwsze melodie zagrała Orkiestra Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna Koźla. Za nimi wszyscy podążali na boisko, gdzie pod wielkim namiotem, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. Marcin Szaboń odprawił polową mszę dziękczynną. – Bóg to siewca, sieje w nas Słowo Boże i oczekuje jego plonu – rozpoczął liturgię.

Dożynkowego chleba w Siedliskach doglądali starości Ewa Szopa i Rafał Krauze. Wyjaśnili, że  susza nie dotknęła tego roku wyłącznie hodowców roślin. – Przez suszę ucierpieli też hodowcy zwierząt, dla których jest mniej paszy – mówili. Starostów wiózł w bryczce, znany z ciętej riposty, Paul Morawiec. Wozami i bryczkami jechali również: Józef Panek, Jan Wyżgoł, Andrzej Mroncz (wszyscy z Budzisk). Koronę dożynkową Siedlisk oraz kielich na ołtarzu utkały z kłosów Ewa Czogała i Dorota Szram. Na tym tle wszyscy dziękowali rolnikom za ich pracę, trud i plony. Na rolnikach chyba większe wrażenie zrobił jednak kołacz dożynkowy. Dla wszystkich mieszkańców wioski, którzy pomogli w organizacji dożynek, udekorowali swoje płoty, itp., wystąpiły młode talenty z terenu gminy i zespoły taneczne. Biesiada trwała do nocy.

(woj)

  • Numer: 36 (1216)
  • Data wydania: 08.09.15
Czytaj e-gazetę