Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

„Gmina Naturalnie Słoneczna” dziękowała za plony

08.09.2015 00:00 red

Wiatr i chłód nie przeszkodziły mieszkańcom gminy Kornowac w obchodach dożynek

Trzydzieści pojazdów i osiem bryczek wzięło udział w dożynkowym korowodzie, który ostatniej niedzieli przejechał ulicami Łańc w gminie Kornowac. Choć pogoda nie dopisała (było chłodno i wiał silny wiatr), to mieszkańcy nie zawiedli – przystroiwszy obejścia swych domostw tłumnie pozdrawiali uczestników korowodu. W pierwszej bryczce jechali Danuta i Kazimierz Stanowcy wraz z wójtem Grzegorzem Niestrojem i starostą raciborskim Ryszardem Winiarskim. Na ciągniętych przez traktory przyczepach i platformach nie zabrakło gospodyń z Kobyli, Kornowaca, Łańc, Pogrzebienia, Rzuchowa, dzieci i młodzieży oraz przebierańców, wśród których znaleźli się nawet uchodźcy z Bliskiego Wschodu. Zapewniali, że nie są terrorystami, a w „najmniejszym ale najpiękniejszym sołectwie gminy Kornowac” – jak określił Łańce wójt Niestrój – znaleźli upragniony azyl.

W swoim przemówieniu przed uroczystym przekazaniem chleba wójt Grzegorz Niestrój zwrócił uwagę na zmianę charakteru dożynek, które dziś nie są już świętem wyłącznie rolników, ale wszystkich mieszkańców gminy. – Każdy z nas pracując ciężko zbiera plony i owoce swojej pracy. To dzięki pracy wszystkich mieszkańców gminy możemy podziwiać to jak zmienia się nasza gmina – powiedział.

W uroczystości wzięli również udział posłowie na Sejm RP – Henryk Siedlaczek (PO) oraz Czesław Sobierajski (PiS). Pierwszy życzył gminie Kornowac „takiego rozwoju jak do tej pory – jednostajnie przyspieszonego”, drugi całował „spracowane ręce kobiet i matek”. – Niech Was Bóg błogosławi – powiedział Cz. Sobierajski. Z kolei starosta Ryszard Winiarski (związany z rolnictwem, w minionej kadencji rady powiatu – przewodniczący komisji rolnictwa) życzył rolnikom, aby w przyszłym roku zdołali z nawiązką powetować straty, które ponieśli w tym roku z powodu suszy.

Po przekazaniu chleba i oficjalnym otwarciu dożynek przyszła pora na zabawę oraz występy – młodzieżowych zespołów tanecznych i grup wokalnych, „Rzuchowianek”, kabaretu Bajery, a także zespołów Babilon i Boss.

(żet)

  • Numer: 36 (1216)
  • Data wydania: 08.09.15
Czytaj e-gazetę