Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 7 (1188) Data wydania: 17.02.15
Czytaj e-gazetę

Ostatkowe wodzenie bera w Sławikowie

Kto zatańczył z berem ten może liczyć na spokojny rok

Sobotni poranek. Przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławikowie tradycyjnie zbierają się przebierańcy, którzy wkrótce odwiedzą blisko 140 zaprzyjaźnionych gospodarstw w okolicznych miejscowościach. Tuż przed godziną ósmą na miejscu są już prawie wszyscy – goryl, milicjant, orkiestrant, baba, śmierć, lekarz, strażak, diabeł, orkiestrant. Jest również najważniejsza postać, symbolizujący zło, które może nawiedzić gospodarstwo ber, czyli niedźwiedź.

Piotr Morawin – główny organizator tutejszego wodzenia bera – spogląda na zegarek... Wciąż brakuje zaprzyjaźnionych orkiestrantów z województwa opolskiego, a przecież bez muzyki impreza nie może się obyć – w końcu ktoś musi grać, kiedy gospodarze będą tańczyć z berem. Wspomina jak przed laty „zawaliła orkiestra”. Pan Piotr był wówczas chłopcem – wtedy przyszedł po niego tato i poprosił, żeby towarzyszył przebierańcom w obchodzie gospodarstw, grając na harmonii. Przebierańcy nosili za niego ciężki instrument w drodze od domu do domu. Jednak w tym roku kłopotów z muzyką nie będzie – zza zakrętu wyłaniają się oczekiwani orkiestranci z opolskiego. Wszyscy są już gotowi do drogi, jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie i przebierańcy ruszają w drogę – pierwszym przystankiem w ich drodze są sąsiednie Lasaki. Później odwiedzają jeszcze m.in. Ligotę Książęcą i Łubowice, wracając do Sławikowa. W tym roku „ostatkowe tournee” zakończyło się zabawą karnawałową w Ligocie Książęcej, gdzie ber zostaje zgładzony.

Wielu gospodarzy czekało na przybycie bera i jego wesołej drużyny – taniec z drapieżnikiem i poczęstunek kieliszkiem wódki zapewnia urodzaj i szczęście na cały rok. Tak było od pokoleń – tak mówi tradycja, a tę trzeba szanować. – Kiedyś bery tańcowały też w Grzegorzowicach, Brzeźnicy i innych wsiach. Dzisiaj ten zwyczaj zamiera. W okolicy zostaliśmy tylko my i Samborowice – mówi Piotr Morawin, w którego rodzinie tradycja wodzenia bera przekazywana jest z ojca na syna od dziesiątek lat. Oby tak pozostało.

Wojtek Żołneczko