Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 2 (1183) Data wydania: 13.01.15
Czytaj e-gazetę

Kącik ZUS

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

W listopadzie sześć lat temu przeszedłem na emeryturę, którą wyliczono mi z dziesięciu kolejnych lat (1988 – 1997). W moich dokumentach brakuje wysokości poborów z lat 1971 – 1975. Czy to w jakikolwiek sposób rzutuje na moje świadczenie i jego wysokość? Czy mógłbym wystąpić o ponowne przeliczenie emerytury?

Podstawę wymiaru emerytury stanowi przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe lub na ubezpieczenie społeczne w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych przez zainteresowanego z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę. Na wniosek ubezpieczonego podstawę wymiaru emerytury może stanowić przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenie emerytalne i rentowe w okresie 20 lat kalendarzowych przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku, wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu.

W świetle tych przepisów może Pan złożyć w organie rentowym wniosek o ustalenie podstawy wymiaru emerytury z 20 najkorzystniejszych lat wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu. Warunkiem dokonania tego przeliczenia jest udowodnienie podleganiu ubezpieczeniu na przestrzeni co najmniej 20 lat kalendarzowych. Do ustalenia podstawy wymiaru uwzględnia się wysokość wynagrodzenia udowodnioną przez zainteresowanego lub kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w okresie pozostawania w stosunku pracy, jeśli wnioskodawca nie może udowodnić wysokości osiąganego wynagrodzenia. Jeżeli na nowo ustalony wskaźnik wysokości podstawy wymiaru będzie korzystniejszy od dotychczasowego – wysokość emerytury zostanie ustalona na nowo.


Prowadzę własną firmę, zatrudniam pracowników. Czy od nowego roku wprowadzono jakąś terminową zmianę w obowiązujących przepisach zusowskich, która może mnie dotyczyć?

Tak. Od 1 stycznia 2015 r. wprowadzone zostały nowe ułatwienia dla płatników składek. Wynika to z wejścia w życie ustawy z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. 2014 poz. 1662), której przepisy wprowadzają zmiany m.in. do obowiązującej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jakie to ułatwienia? Od 1 stycznia ustaje obowiązek sprawdzania, w terminie do 30 kwietnia każdego roku kalendarzowego, prawidłowości danych wykazanych w imiennych raportach miesięcznych przekazanych do ZUS za rok poprzedni. To duża zmiana. Nadal jednak pozostaje obowiązek składania dokumentów korygujących w przypadku, gdy samodzielnie, we własnym zakresie stwierdzi Pan nieprawidłowości lub też, gdy nieprawidłowości te wykryje Zakład.


Mam 63 lata, od kilkunastu lat jestem wdową. Pobieram rentę rodzinną po zmarłym mężu. Teraz planuję ponownie wyjść za mąż. Boję się jednak, że po ślubie zostanie mi odebrana renta rodzinna, a jest znacznie wyższa od emerytury, która by mi przysługiwała. Czy ślub spowoduje, że to świadczenie przestanie mi przysługiwać?

Może Pani spokojnie wychodzić za mąż. Jeśli wdowa ma już ustalone prawo do renty rodzinnej i ponownie wychodzi za mąż, nie traci prawa do tego świadczenia. Tak więc może Pani bez obaw wziąć ślub, a my życzymy wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia.