Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 2 (1183) Data wydania: 13.01.15
Czytaj e-gazetę

Mróz groźny dla osób bez dachu nad głową

Zima w szczególności ta mroźna, za którą wiele osób tęskni i nie wyobraża sobie bez niej świąt, bezlitosna jest szczególnie dla osób bezdomnych, wśród których potrafi zbierać śmiertelne żniwo. W trosce o ich życie i zdrowie, tradycyjnie już w listopadzie uruchomiona została noclegownia dla mężczyzn, istniejąca w raciborskim Domu dla Bezdomnych Arka N w Ocicach.

Bezdomni z Raciborza, którzy od lat korzystają z takiej formy pomocy, przychodzą do ośrodka sami. Dlatego już w momencie otwarcia, zaroiło się od osób, które w ten sposób próbują przetrwać zimę.

Noclegownia oferuje 16 miejsc. Od listopada ub.r. do 7 stycznia br. ze schronienia przed zimnem skorzystało 29 panów, w tym 21 z Raciborza. Jednorazowo najwięcej było 20 osób. Nie ma jednak problemu z miejscami, bo jak zapewnia kierownik Arki N Dominika Kapuścik, w miarę potrzeb z biura kryzysowego dostarczane są łóżka polowe, w zapasie jest też 30 materacy.

W raciborskiej noclegowni, poczynając od listopada do pierwszych dni stycznia, bezdomni spędzili 632 noce, tyle samo wydano też posiłków. W okresie świątecznym, od 23 do 27 grudnia, a także od 31 grudnia do 2 stycznia korzystali z możliwości pobytu w ośrodku na prawach mieszkańców, a więc przez całą dobę łącznie z posiłkami. Całodobowy pobyt w Arce N gwarantowany jest też w okresach, gdy temperatura spada poniżej -10ºC, bezdomni mogą przebywać tam aż do ustąpienia mrozów.

– Nie wyobrażam sobie, żeby w mieście, w którym istnieje noclegownia mógłby umrzeć z zimna jakiś człowiek – mówi pani kierownik i uczula mieszkańców, aby nie pozostawali obojętni na ludzi w potrzebie. Ubolewa, że są i takie osoby, które nie chcą opuścić swych pustostanów i nie godzą się na oferowaną im pomoc.

Do noclegowni bezdomni przychodzą codziennie, o godz. 18.00, muszą być trzeźwi, co gwarantuje badanie alkomatem, muszą też skorzystać z kąpieli, a w razie potrzeby nawet odwszawiania. Po zmianie odzieży i zakwaterowaniu do pokoju, czeka na nich ciepły posiłek najczęściej w postaci regeneracyjnej zupy. Osoby, w szczególności, te które posiadają najwięcej problemów ze zdrowiem, mają możliwość starania się o pozostanie w ośrodku na pobyt stały. – Pod koniec sezonu, w schronisku zwykle pozostają dwóch lub trzech panów, a pomocy przy załatwianiu wszelkich formalności udziela im pracownik socjalny OPS Tomasz Jurek – tłumaczy kierownik Dominika Kapuścik.

Podkreśla bardzo dobrą współpracę ze strażą miejską oraz policją. Odwołuje się też do wrażliwości mieszkańców miasta, w tym szczególnie trudnym dla bezdomnych okresie. Jeśli zaś ktoś chciałby wesprzeć raciborską noclegownię, to z pewnością przydałyby się tam prześcieradła i poduszki, których nigdy za wiele w ośrodku.

(ewa)