Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 45 (1174) Data wydania: 11.11.14
Czytaj e-gazetę

Ewa Lewandowska: Warto oddać na mnie głos

Materiały wyborcze sfinansowane przez Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP

Przed nami czas wyborów samorządowych, w tym również tych do Sejmiku Województwa Śląskiego. Ważne, by oddać swój głos na takiego kandydata, który go nie zmarnuje. Wybraniec będzie przecież współdecydował  w nowej kadencji Sejmiku o losach  regionu w województwie przez kolejne 4 lata.

Miałam zaszczyt reprezentować Subregion Zachodni w dwóch kolejnych kadencjach – III i IV. W  tej ostatniej, przez 4 lata pełniłam funkcję przewodniczącej Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji.

W tym czasie powstało w całym województwie 169 boisk typu „Orlik” współfinansowanych przez samorząd  województwa oraz wiele sal gimnastycznych, boisk i pływalni w naszym subregionie. Każdy projekt poddawany był opiniowaniu Komisji, a następnie  finansowany  z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

Z budżetu województwa płynęły też środki finansowe na organizację wielu imprez sportowych oraz dla wszystkich okręgowych związków sportowych. Dzięki temu mogły one wspierać sport dzieci i młodzieży, za pośrednictwem klubów i stowarzyszeń.

Mistrzowie zasługują na uznanie

Moją osobistą satysfakcją było honorowanie sportowców ze Śląska dzięki zabezpieczeniu w budżecie województwa rokrocznie pieniędzy na Nagrody Marszałka za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Nagrody, wręczane od 2009 roku – z mojej inicjatywy – trafiły w ręce najlepszych już po raz szósty. Żadna w 2014 roku nie była niższa niż 2460 zł, a im wyższe osiągnięcie sportowe, tym jej wartość była większa. Doceniani przez Marszałka  są również trenerzy, którzy są wyróżniani za zaangażowanie i owocną pracę.

Stadion, który będzie dumą Śląska

Komisja, której przewodniczyłam zajmowała się również sprawami trudnymi, dotyczącymi mieszkańców całego województwa, w tym problemami po awarii budowlanej Stadionu Śląskiego. Jego modernizacja w zakresie zapewnienia zadaszenia i budowy niezbędnej infrastruktury znowu ruszyła pełną parą, by być naszą dumą już w 2016 roku. Ta inwestycja nie dostała pełnego wsparcia z budżetu kraju, jak inne w Polsce, stąd oprócz problemów technicznych pojawiają się także te natury finansowej, wynikłe w trakcie jej realizacji. Dość wspomnieć, że oprócz boiska piłkarskiego, Stadion Śląski będzie miał funkcję lekkoatletyczną o najwyższych światowych parametrach, a także możliwość organizacji koncertów muzycznych o najwyższych wymaganiach technicznych.

Gościem specjalnym komisji, na moje zaproszenie, był premier Jerzy Buzek. To dzięki niemu uruchomiona została procedura zgłoszenia „Śląskiego” przez Zarząd PZPN do rozgrywek EURO 2020, z pozytywnym skutkiem. Dopiero brak nominacji Polski do tego wydarzenia pozbawił również województwo tej organizacji.

Jedyna taka hala w Polsce

Ważne było ponadto realizowanie wielu sportowych inwestycji z zaangażowaniem zarówno środków unijnych, jak i własnych województwa. Przykładem może być realizowana budowa największej w Polsce szkolnej hali lekkoatletycznej – przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu, placówce podległej Samorządowi Województwa. Wartość inwestycji sięga ponad 15 mln zł. W przyszłości ta nowoczesna hala będzie służyła rozwojowi królowej sportu LA w całym Subregionie Zachodnim.

Szanowni Państwo! Lista moich działań jako radnej jest długa, ale pozostało jeszcze wiele do zrobienia. Jestem gotowa wykorzystać moją wiedzę i doświadczenie  w szczególnym okresie – gdy samorząd województwa dysponuje miliardami złotych na rozwój w kolejnych latach. Zarówno Racibórz jak i cały powiat raciborski potrzebują  dobrego ambasadora w Katowicach. Mam wiedzę i doświadczenie samorządowe, kontakty, a co najważniejsze nieustającą energię do działania. Mam duszę sportsmenki, dlatego w działaniu nigdy się nie poddaję. Odważnie powiem – oddany na mnie głos, to będzie ważny głos dla naszego regionu.

Ewa Lewandowska - Nasz człowiek w Katowicach

Kandydatka Platformy Obywatelskiej – przewodnicząca Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji  Sejmiku Śląskiego, w ZSOMS zarządza sportem

Sport jest jej od zawsze bliski, w młodości uprawiała pływanie – była uczestniczką Mistrzostw Europy, starując w Ratownictwie Wodnym została Mistrzynią Świata. Sama wychowała wielu medalistów mistrzostw Polski i uczestniczki ME. Umiejętności nabyte w rywalizacji sportowej – wytrwałość, cierpliwość i pokorę – potrafi przełożyć na funkcjonowanie w roli samorządowca. Przykładem, że warto mieć tak zahartowaną w bojach reprezentantkę w samorządzie województwa niech będzie fakt, że również dzięki staraniom Ewy Lewandowskiej udało się władzom Raciborza pozyskać 2,5 mln zł dotacji do budowy aquaparku H2Ostróg. Pieniądze przekazało Ministerstwo Sportu, ale Samorząd Województwa musiał wniosek o dotację opatrzeć stosowną opinią. „Nasz człowiek” w Katowicach zadbał o to, by opinia była pozytywna i pomocna.

(r)


Powiat korzysta na aktywnej radnej

Kanalizacja w Kuźni Raciborskiej, hale sportowe w Krzanowicach, Grzegorzowicach czy Rudach są dziś w trakcie, albo po realizacji, a niemały udział w doprowadzeniu projektów do szczęśliwego finału miała Ewa Lewandowska z Platformy Obywatelskiej.

1,8 mln zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich to najnowsze wieści z Katowic, pomyślne dla Gminy Kuźnia Raciborska. Środki na dopłaty do kanalizacji pochodzą z puli rezerwowej, jaką Marszałek Województwa Śląskiego ma do dyspozycji. – Jestem zwolenniczką budowy drogi Racibórz – Pszczyna, która połączy nas z autostradą A1. To zadanie wpisane w Regionalny Program Operacyjny z ogromnymi szansami na realizację. Jej powstanie zależy w głównej mierze od skuteczności władz samorządowych – mówi

E. Lewandowska, ważna będzie jednak wspólna polityka władz, zarówno tej lokalnej, jak i regionalnej – ja mam być jej przedstawicielem i niejednokrotnie gwarantem.

W sprawie tzw. RDRP (Regionalna Droga Racibórz Pszczyna) radna Sejmiku Województwa mówi tym samym głosem co prezydent Raciborza Mirosław Lenk. Obydwoje zabiegają by inwestycja doszła do skutku.

(r)