Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 44 (1173) Data wydania: 04.11.14
Czytaj e-gazetę

Babcia Emilia byłaby dumna z wnuczki Marceli

To była już 8 edycja Międzynarodowego Konkursu Gwary Laskiej. Tym razem towarzyszyło mu hasło „Morawske rzadzyni selske hospodyni”. Imprezą 28 października zamknięto tematykę jubileuszy rodzinnych.

„18-tka”, Złote Wesele czy Abraham to tytuły prezentacji, jakie pojawiły się na scenie w starej sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Krzanowicach. – Temat nie należał do łatwych i zdecydowało się nań tylko 6 zespołów – powiedziała nam Marcela Szymańska, organizatorka konkursu. Przed rokiem frekwencja była wyższa – przyjechało 12 zespołów. Reprezentowane były: Sudice, Borucin, Pietrowice Wielkie i Krzanowice, bo tam występuje gwara morawska. Rywalizacja odbyła się w kategoriach wiekowych.

Szymańska popularyzuje gwarę za sprawą swej babci Emilii, zmarłej 20 lat temu. – To była bardzo ważna osoba w moim życiu. Od niej przejęłam szacunek do wszystkiego co swojskie. Przekazuję tę wiedzę następnym pokoleniom co po niej zostało – mówiła organizatorka, której mały synek Jasiek też uczy się gwary laskiej.

Przed rokiem nagradzano wszystkich, tym razem wyłoniono najlepszych. Główną nagrodą był cyfrowy aparat fotograficzny. Występy oceniało jury w składzie: prof. Marian Kapica (PWSZ Racibórz) przewodniczący, etnograf z Muzeum Julita Ćwikła, rodowita krzanowiczanka Łucja Basista, radna powiatowa Brygida Abrahamczyk i historyk Brunon Stojer. Każda szkoła miała kwadrans na prezentację. Zwracano uwagę na: stroje, słownictwo, tematykę i pomysł.

– Skupiałam się na wysławianiu się. W czeskiej prezentacji słów morawskich było na przykład bardzo mało – oznajmiła Abrahamczyk. Pamięta jak w dzieciństwie karano ją w szkole za mówienie „po naszemu”. – Dziś jest na odwrót, ja się cieszę, że zwraca się na to uwagę – dodała.

(ma.w)


Marian Kapica: kultura środowiska żyje dzięki młodzieży

Chciałbym aby takie przygody z kulturą procentowały w przyszłości. Przeżywanie kultury zostawia ślady w egzystencji, trwa przez pokolenia. W Krzanowicach działa bardzo ofiarny zespół organizatorów. Bez nich nic by się tu ważnego nie działo.