Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Pociągiem do Chałupek 80 km/h

05.08.2014 00:00 red

Ma być bezpiecznie, komfortowo i w miarę szybko. Tak pod koniec przyszłego roku mają podróżować pasażerowie pociągów na trasie Rybnik – Wodzisław Śląski – Chałupki.

30 lipca na dworcu kolejowym w Wodzisławiu Śląskim PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na rewitalizację linii liczącej ponad 30 kilometrów. Wykonawcą jest konsorcjum firm Rubau Polska, Construcciones Rubau, Rover Alcisa. – Kontrakt jest trudny, ale budowaliśmy już na Śląsku i mamy 60 lat doświadczeń – mówił Stefan Assanowicz, prezes Rubau Polska, która to firma jest liderem konsorcjum.

13 peronów, 32 kilometry

Prace mają zakończyć się 30 października 2015 roku. Zaplanowano przebudowę 13 peronów. Zyskają oświetlenie i zostaną wyposażone m.in. w wiaty dla podróżnych, zegary oraz megafony do zapowiadania pociągów. Dodatkowo na stacjach zostanie zainstalowany monitoring. Rewitalizacja obejmie pełną wymianę torów i sieci trakcyjnej na odcinku liczącym 32 kilometry.

– Trasa z Rybnika do Chałupek jest ważną częścią regionalnej sieci kolejowej. Pozwala łatwo dostać się koleją np. do czeskiej Ostrawy. To także ważny korytarz dla transportu towarowego – powiedział Adam Zdziebło, wiceminister Infrastruktury i Rozwoju obecny przy podpisaniu umowy.

PLK, w ramach prac, zamontuje także 39 nowych rozjazdów i wyremontuje 31 mostów, wiaduktów i innych obiektów, co pozwoli na przywrócenie maksymalnej prędkości 80 km/h dla pociągów pasażerskich. Na 24 przejazdach, oprócz remontu nawierzchni i montażu nowego oświetlenia, zaplanowano instalację urządzeń automatycznych, ostrzegawczych lub rogatek. Zrewitalizowaną trasę Rybnik – Wodzisław Śląski – Chałupki pociągi regionalne pokonają w 40 minut, w komfortowych dla podróżnych warunkach. Inwestycja pochłonie 159,7 mln zł przy dofinansowaniu unijnym wynoszącym 98 mln zł.

Starania od dwóch lat

Pierwsze sygnały o szansach rewitalizacji linii pojawiły się dwa lata temu. Pod koniec sierpnia 2012 roku w Wodzisławiu Śl. odbyło się spotkanie władz gmin i powiatu wodzisławskiego z PKP PLK. Wówczas inwestycja była jeszcze na rezerwie. Adam Zdziebło podkreślał przy okazji podpisania umowy zaangażowanie posła Ryszarda Zawadzkiego, starostów wodzisławskiego Tadeusza Skatuły i raciborskiego Adama Hajduka, wójta Gorzyc Piotra Oślizło czy władz Wodzisławia reprezentowanych przez wiceprezydenta Dariusza Szymczaka w doprowadzenie inwestycji do realizacji.

Spełnić obietnice

– Dziś to sukces wszystkich samorządowców i mieszkańców. Ale my to traktujemy jako pierwszy etap. Będziemy oczekiwać najważniejszego, czyli uruchomienia transportu osobowego na tym odcinku, a także połączeń transgranicznych z Ostrawą i Boguminem – mówi starosta Tadeusz Skatuła. – Linia jest istotna dla naszego powiatu. Na połączeniach Racibórz – Chałupki jest duże obciążenie mieszkańców. Liczymy również, że to uruchomi nam połączenie z Boguminem, a stamtąd mamy połączenie na Europę. Koleje Śląskie zawsze uzależniały podniesienie liczby połączeń od remontu infrastruktury kolejowej. To, co się dziś stało, czyli podpisanie umowy spowoduje, że w październiku przyszłego roku linia będzie gotowa. Trzeba będzie naciskać na marszałka, aby zrealizował swoje obietnice, by połączeń było więcej i by były wydłużone do Bogumina – mówił Adam Hajduk, starosta raciborski.

(tora)

  • Numer: 31 (1160)
  • Data wydania: 05.08.14
Czytaj e-gazetę