Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 23 (1152) Data wydania: 10.06.14

Proboszcz Dębicki chciał bym został księdzem

– To trudny czas dla kapłaństwa ale nie boję się wyzwań – twierdzi niedzielny prymicjant

Tomasz Gajda odprawił 8 czerwca mszę prymicyjną w kościele Matki Bożej. Poprzedziła ją uroczysta procesja spod domu duchownego na osiedlu przy ul. Kamiennej.

Pod domem państwa Gajdów zgromadziło się w niedzielne przedpołudnie kilkadziesiąt osób. Krewni przyjechali także z zagranicy. O tym, że dzieje się tu coś ważnego świadczyła obecność orkiestry, która już na długo przed wyruszeniem procesji grała kościelne melodie.

25-letni dziś Tomasz urodził się na Opolszczyźnie, w Ostrożnicy pod Kędzierzynem-Koźlem. Do Raciborza przyjechał w wieku gimnazjalisty. Został uczniem „trójki”, później licealistą w Kasprowiczu. Chodził do pobliskiego kościoła Matki Bożej. – Powołanie do posługi kapłańskiej poczułem tuż przed maturą. Wcześniej nie myślałem, że zostanę księdzem. Pociągały mnie europeistyka albo geodezja – wspominał. Przełom w myśleniu o przyszłości nastąpił pół roku przed egzaminem maturalnym. Atmosfera parafialnych spotkań młodzieży, nabożeństwa z adoracją i w głowie Tomasza pojawiła się myśl o kapłaństwie.

– Trudno to ubrać w słowa. Po prostu poczułem, że to moja rola. Nie doświadczyłem przy tym niczego mistycznego, podjąłem decyzję w sposób naturalny – opowiada ksiądz.

Swoim wyborem Gajda ucieszył ówczesnego proboszcza Eugeniusza Dębickiego, z którego zdaniem bardzo się liczył. – Wspierał mnie przez cały okres studiów. Mówił, że kiedy zostanę wyświęcony będzie mógł przejść na emeryturę. Niestety doczekał tylko moich święceń diakonatu. Zmarł tego samego dnia – żałuje ksiądz Tomasz. Przyznaje, że był to dlań trudny moment i bardzo osobiste przeżycie. – Rano uczestniczył w mojej uroczystości, popołudniu już nie żył – wraca wspomnieniami do wydarzeń sprzed ponad roku.

Nowy ksiądz lubi muzykę klasyczną i literaturę ubiegłego wieku. Pasjonuje go grafika komputerowa i tworzenie stron internetowych. Zajmował się tym w trakcie pobytu w seminarium. – Internet potrafi wciągnąć ale trzeba korzystać z niego z umiarem. To jak z formą, która nie może być ponad treść – ocenia raciborzanin.

Tomasz Gajda zdaje sobie sprawę, że obecne czasy są trudne dla kapłaństwa. Odwołuje się jednak do powtarzanego często w gronie księży stwierdzenia: im ci gorzej tym ci lepiej. – Samemu trzeba dawać dobre świadectwo swej wiary. Poza tym Jezus mówił, że świat potrzebuje soli, bo ta nadaje mu smak. Jednak przesolona potrawa go traci i wierzę, że człowiek na to nie pozwoli – mówi nam kapłan.

Duchowny z Raciborza zostanie wikarym w parafii Przemienienia Pańskiego w Opolu, największej w całej diecezji. Wyjedzie tam pod koniec sierpnia. Wcześniej czeka go posługa na zastępstwach i wyjazd oazowy.

Mariusz Weidner