Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Kącik ZUS

25.02.2014 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Rybniku

Jestem na wcześniejszej emeryturze i dorabiam. W marcu skończę 60 lat. Czy od tego czasu nie muszę już rozliczać się z zarobków z ZUS?

Maria

Emeryci nie muszą się rozliczać z ZUS po osiągnięciu wieku emerytalnego. Dla pani wynosi on 60 lat i 5 miesięcy, czyli indywidualny powszechny wiek emerytalny ukończy pani w sierpniu.


Jestem na wcześniejszej emeryturze. W 2013 r. zarobiłam więcej niż wynosi dolny próg.
Co mam zrobić? Czy muszę oddać część emerytury, a jeśli tak – do kiedy i w jakiej formie?

Emerytka

Do końca lutego musi pani poinformować ZUS o przychodach osiągniętych w 2013 roku. Na tej podstawie dokona rozliczenia. Jeśli pobrana przez panią emerytura jest niższa od przychodów, zwraca pani świadczenia – ale nie więcej niż wynosi maksymalna kwota zmniejszenia. Obecnie jest to 528 zł.

Jeżeli uzyskane przez panią przychody są niższe od pobranej emerytury, zwróci pani nadwyżkę przychodu. ZUS opisze to w zawiadomieniu o rozliczeniu przychodów. Poda też terminy zwrotu przychodu lub emerytury.


30 marca skończę 60 lat. Od prawie 5 lat jestem na wcześniejszej emeryturze, na którą przeszłam jako nauczycielka. Później cały czas pracowałam. Chcę wystąpić o przeliczenie emerytury według nowej kwoty bazowej. Czy mogę o to prosić już w marcu, czy muszę czekać na osiągnięcie nowego wieku emerytalnego?

Emerytowana nauczycielka


Trzeba czekać do osiągnięcia przedłużonego wieku emerytalnego, aby móc złożyć wniosek o emeryturę powszechną. Jednak pani bardziej opłaca się przeliczenie emerytury wcześniejszej. Może polegać na doliczeniu stażu pracy lub uwzględnieniu nowych zarobków – jeśli są wyższe od przyjętych przez ZUS do wyliczenia świadczenia. Wniosek o takie przeliczenie trzeba jednak złożyć przed nabyciem prawa do emerytury powszechnej, czyli do momentu ukończenia indywidualnego wieku emerytalnego. Jeśli okazałoby się, że tak wyliczona emerytura będzie niższa od wcześniejszej, ZUS wypłaci wyższe świadczenie, chyba że wskaże pani inaczej.


Kiedy emeryt może wystąpić o przeliczenie emerytury?

Rybniczanin

Każdy emeryt, który dotarł do nowych dokumentów, których nie przedstawił podczas składania wniosku o świadczenie, czy też w sytuacji, gdy po przyznaniu emerytury pracował lub prowadził firmę.

Jeżeli zainteresowany nie przedstawi nowych dokumentów, ZUS nie będzie miał podstaw do przeliczenia świadczenia. Wnioski można składać w ZUS-u w salach obsługi klientów.


 

  • Numer: 8 (1137)
  • Data wydania: 25.02.14