Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (1137) Data wydania: 25.02.14

Kącik ZUS

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Rybniku

Jestem na wcześniejszej emeryturze i dorabiam. W marcu skończę 60 lat. Czy od tego czasu nie muszę już rozliczać się z zarobków z ZUS?

Maria

Emeryci nie muszą się rozliczać z ZUS po osiągnięciu wieku emerytalnego. Dla pani wynosi on 60 lat i 5 miesięcy, czyli indywidualny powszechny wiek emerytalny ukończy pani w sierpniu.


Jestem na wcześniejszej emeryturze. W 2013 r. zarobiłam więcej niż wynosi dolny próg.
Co mam zrobić? Czy muszę oddać część emerytury, a jeśli tak – do kiedy i w jakiej formie?

Emerytka

Do końca lutego musi pani poinformować ZUS o przychodach osiągniętych w 2013 roku. Na tej podstawie dokona rozliczenia. Jeśli pobrana przez panią emerytura jest niższa od przychodów, zwraca pani świadczenia – ale nie więcej niż wynosi maksymalna kwota zmniejszenia. Obecnie jest to 528 zł.

Jeżeli uzyskane przez panią przychody są niższe od pobranej emerytury, zwróci pani nadwyżkę przychodu. ZUS opisze to w zawiadomieniu o rozliczeniu przychodów. Poda też terminy zwrotu przychodu lub emerytury.


30 marca skończę 60 lat. Od prawie 5 lat jestem na wcześniejszej emeryturze, na którą przeszłam jako nauczycielka. Później cały czas pracowałam. Chcę wystąpić o przeliczenie emerytury według nowej kwoty bazowej. Czy mogę o to prosić już w marcu, czy muszę czekać na osiągnięcie nowego wieku emerytalnego?

Emerytowana nauczycielka


Trzeba czekać do osiągnięcia przedłużonego wieku emerytalnego, aby móc złożyć wniosek o emeryturę powszechną. Jednak pani bardziej opłaca się przeliczenie emerytury wcześniejszej. Może polegać na doliczeniu stażu pracy lub uwzględnieniu nowych zarobków – jeśli są wyższe od przyjętych przez ZUS do wyliczenia świadczenia. Wniosek o takie przeliczenie trzeba jednak złożyć przed nabyciem prawa do emerytury powszechnej, czyli do momentu ukończenia indywidualnego wieku emerytalnego. Jeśli okazałoby się, że tak wyliczona emerytura będzie niższa od wcześniejszej, ZUS wypłaci wyższe świadczenie, chyba że wskaże pani inaczej.


Kiedy emeryt może wystąpić o przeliczenie emerytury?

Rybniczanin

Każdy emeryt, który dotarł do nowych dokumentów, których nie przedstawił podczas składania wniosku o świadczenie, czy też w sytuacji, gdy po przyznaniu emerytury pracował lub prowadził firmę.

Jeżeli zainteresowany nie przedstawi nowych dokumentów, ZUS nie będzie miał podstaw do przeliczenia świadczenia. Wnioski można składać w ZUS-u w salach obsługi klientów.