Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 7 (1136) Data wydania: 18.02.14

Kącik ZUS

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Rybniku

Czy za wszystkich pracowników zakład pracy ma obowiązek opłacać składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych?

Karolina

Nie. Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 19.12.2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz. 1656), składka na FEP winna być opłacana za okres od 1 stycznia 2010 r. za pracownika, który spełnia łącznie następujące warunki:

1) urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.,

2) wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 3 ustawy.

Płatnik składek obowiązany jest więc opłacać składkę na FEP za wszystkich pracowników spełniających powyższe warunki, w tym także za tych, którzy wykonują prace

w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Ważne, ustawa ta nie odnosi się do osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia, i tym samym za takie osoby nie występuje obowiązek opłacania składek na FEP.


Nasza firma zawarła z pracownikiem dwie umowy o pracę, z których tylko jedna dotyczy wykonywania pracy w szczególnych warunkach. Czy składkę na FEP należy opłacić od łącznej podstawy wymiaru?

Czytelnik z Rybnika

Nie. W przypadku, gdy pracownika łączą z pracodawcą dwie odrębne umowy o pracę,

z których tylko jedna dotyczy wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub

o szczególnym charakterze, obowiązek odprowadzania składek na FEP obejmuje wyłącznie przychody osiągane z umowy obejmującej obowiązek wykonywania tych prac.


Miałam wypadek w pracy. Jestem na zwolnieniu lekarskim. Lekarz sugeruje, że powinnam przygotować się do przejścia na rentę. Czy dostanę rentę powypadkową? Jak to zrobić?

Pracownik budowlany


Po wypadku pracodawca musi przeprowadzić postępowanie powypadkowe i sporządzić protokół, w którym stwierdza, czy zdarzenie jest wypadkiem w pracy. Po uzyskaniu zaświadczenia od lekarza leczącego o zakończeniu bezpośredniego leczenia powypadkowego należy złożyć wniosek o przyznanie renty z tytułu wypadku w pracy.


W tym roku ukończę 61 lat. To właśnie mój rocznik, 1953, jako pierwszy został objęty przepisami o wydłużonym wieku emerytalnym. Chciałabym wiedzieć, jak te dodatkowe przepracowane miesiące wpłyną na wysokość mojej emerytury?

Mieszkanka Raciborza

Istotnie, konsekwencje wydłużenia wieku emerytalnego  jako pierwsze odczuwają kobiety z rocznika 1953. W ich przypadku wydłużenie wieku emerytalnego wynosi od jednego do czterech miesięcy. To samo dotyczy mężczyzn z rocznika 1948. W efekcie mężczyźni zaczną przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat w 2020 r., natomiast w 2040 r. wszystkie kobiety.

W wyniku wydłużenia wieku emerytalnego z pewnością będą też wyższe emerytury. Trudno jednak prognozować o ile, bo to zależy od wielu czynników, w tym m.in. od wysokości ustalonego kapitału początkowego, wysokości zgromadzonych składek (których wysokość zależy od osiąganych zarobków) oraz od tzw. średniego dalszego trwania życia (wskaźnik demograficznych ustalany przez  prezesa GUS), który wiąże się z terminem złożenia wniosku o emeryturę.