Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 2 (1131) Data wydania: 14.01.14

Zaporowe ceny ciepła w PEC-u

Kuźnia Raciborska. Miasto i gmina ma już plan zaopatrzenia się w ciepło, gaz i inne paliwa. Dokument opracowała firma Energoekspert, którą przed radnymi reprezentował Adam Jankowski.

Ekspert wyjaśnił, że ciepło w gminie pochodzi głównie z węgla. Zmodernizowaną kotłownię węglową posiada tu jastrzębskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. W tej dziedzinie urzędnicy nie mają wiele roboty. Mogą jedynie próbować wprowadzać program niskiej emisji i dopłacać do wymiany pieców.

Używanie gazu nadal wychodzi drożej niż czarne złoto. Ten sektor się rozwija i ceny mają się zmieniać. Prąd zaś dostarcza Tauron, a na koszty tej energii może wpłynąć grupowe zamówienie składane przez gminę wspólnie z innymi samorządami.

Zgodnie z prognozami na najbliższe lata, liczba mieszkańców gminy ma pozostać stała. To, zdaniem referenta, przekłada się na bezpieczeństwo energetyczne.

Radny Sylwester Larysz pytał Adama Jankwoskiego o to dlaczego w Krakowie zabroniono palenia w piecach węglem. Zwrócił też uwagę, że pomimo kotłowni PEC-u i tak większość osób woli sama ogrzewać swoje domy. – W Krakowie zakaz dotyczy tylko nowych budynków i jest to akurat uzasadnione gdyż istnieje tam realny problem zanieczyszczenia powietrza – usłyszał w odpowiedzi. W Kuźni to nie grozi. Kotłownia PEC-u ma mieć zapas ciepła, gdyż z potencjalnej mocy 3,5 mW wykorzystuje 2,5 MW. – Można by podłączyć do niej szkołę tylko pytanie czy to się opłaca? – zastanawiał się dyrektor Energoeksperta. Według burmistrz Rity Serafin, właśnie zaporowe ceny jastrzębskiego przedsiębiorstwa stoją na przeszkodzie wykorzystania pełnej mocy kotłowni. Obecnie gmina sama zakupuje opał i ogrzewa swoje jednostki.

(woj)