Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (1126) Data wydania: 10.12.13

Kącik ZUS

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Mam 60 lat i pracuję od 1972 roku. W latach 70. i 80. była to praca w warunkach szkodliwych. Z tego tytułu otrzymałem też zapis o takiej pracy w świadectwie pracy. Niestety, obecnie mój zakład ma kłopoty finansowe i obawiam się utraty zatrudnienia. Czy mam szansę na wcześniejszą emeryturę?

Marian z Raciborza

Tak, przedstawiona sytuacja pozwala przypuszczać, że spełnia Pan warunki do przyznania emerytury wcześniejszej z art. 184 ustawy emerytalnej. To znaczy:

– posiada Pan co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze oraz co najmniej  25 lat okresów składkowych i nieskładkowych (kobiety 20 lat), przypadających do 31 grudnia 1998 r., osiągnął Pan wiek 60 lat (kobiety 55 lat). Ustalenie prawa nie wymaga rozwiązania stosunku pracy – wypłata jest zawieszona. Aby świadczenie było wypłacone, należy zwolnić się z pracy i dostarczyć świadectwo pracy.


Miałam wypadek w pracy. Jestem na zwolnieniu lekarskim. Lekarz sugeruje, że powinnam przygotować się do przejścia na rentę. Czy dostanę rentę powypadkową? Jak to zrobić?

Beata

Po wypadku pracodawca musi przeprowadzić postępowanie powypadkowe i sporządzić protokół, w którym stwierdza, czy zdarzenie jest wypadkiem w pracy. Po uzyskaniu zaświadczenia od lekarza leczącego o zakończeniu bezpośredniego leczenia powypadkowego należy złożyć wniosek o przyznanie renty z tytułu wypadku w pracy.


W 2010 roku uzyskałam prawo do emerytury wcześniejszej w oparciu o artykuł 88 Karty Nauczyciela. Jej wysokość została ustalona z zarobków osiąganych w latach 90. Wskaźnik wysokości podstawy został ograniczony do 250 procent. Od dwóch lat zawiesiłem wypłatę świadczenia, bo pracuję, a zarobki przekraczają dopuszczalne limity. Czy będę mógł przeliczyć sobie emeryturę z zastosowaniem nowej kwoty bazowej po zakończeniu zatrudnienia? Planuję pracować do 31 sierpnia 2014 r.

Emerytowany nauczyciel

Artykuł 110 ustawy emerytalnej reguluje takie przeliczenie. Jego warunkiem jest złożenie wykazu zarobków – w części lub w całości przypadających po przyznaniu prawa do emerytury wcześniejszej. A wskaźnik wysokości podstawy musi być wyższy od dotychczas obliczonego. W Pana przypadku oznacza to konieczność złożenia zaświadczenia o zarobkach z lat 2010, 2011, 2012 lub 2013 (po jego zakończeniu). Aby mógł Pan zachować w podstawie wymiaru zarobki z najlepszych lat, należy podjąć próbę ustalenia podstawy wymiaru z 20 lat wybranych z całego okresu ubezpieczenia. Jeśli wskaźnik podstawy wymiaru po przeliczeniu przekroczy 272,29 proc., ZUS do obliczenia emerytury zastosuje aktualną na dzień przeliczenia kwotę bazową.