Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (1123) Data wydania: 19.11.13

Profesor patrzy z góry i wspiera muzykujących

Kochał muzykę, motoryzację, a nade wszystko swoją rodzinę. I choć wojenne i powojenne czasy nie szczędziły bardzo trudnych chwil prof. Aleksandrowi Orłowskiemu, jednak – jak przyznała córka Aleksandra Orłowska – życie jego przepełnione było muzyką, śpiewem i wielkim humorem, który go nigdy nie opuszczał.

Temu wybitnemu muzykowi, nauczycielowi i propagatorowi kultury poświęcone zostało seminarium popularno-naukowe w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. Wydarzenie to, wraz z koncertem, finalizowało cykl imprez upamiętniających tego wybitnego raciborzanina, zorganizowanych w ramach projektu „Cisi i Wielcy” przez Ślaski Uniwersytet Trzeciego Wieku wespół z raciborską szkołą wyższą. Seminarium prowadził dyrektor Instytutu Kultury Fizycznej PWSZ prof. nadzw. dr hab. Jerzy Pośpiech, muzyk, któremu również bliska była postać Profesora.

Wzruszona powrotem do przeszłości Aleksandra Orlowska przypomniała, że jej ojciec pochodził z muzycznej rodziny. On sam ogromnie utalentowany grał na wielu instrumentach, choć szczególnie upodobał sobie skrzypce. O tym, że muzyka potrafiła przełamać wszystkie bariery najlepiej świadczy fakt, że ten żołnierz kampanii wrześniowej i hubalczyk, a także nauczyciel tajnych kompletów zaproszony został do wspólnej gry podczas wieczorku muzycznego u samego niemieckiego feldmarszałka, dowódcy bitwy pod Stalingradem Friedricha Paulusa.

Podejmowane działania wobec osób związanych z AK i partyzantką, zdecydowały że najpierw on sam, a potem również cała rodzina Aleksandra Orłowskiego przeniosła się na Ziemie Odzyskane. W Raciborzu rozpoczął pracę w liceum pedagogicznym, a następnie w Studium Nauczycielskim. Prowadził chóry, kapele i orkiestry.

Jako wyjątkowy wykładowca, przyjaciel pozostał w pamięci swych wychowanków. To właśnie przez pryzmat tego, co wniósł do raciborskiej kultury wspominali go m.in. muzycy Piotr Libera, Leon Płachta, Franciszek Borysowicz, Jan Chrzanowski i Eryk Okoń.

– Profesor patrzy na nas z góry, ale wiem, że jego duch towarzyszy mi we wszystkich moich działaniach muzycznych, wspiera mnie i podbudowuje. Mam nadzieję, że jak się kiedyś spotkamy, to powie mi: „Kolego, dobrze Pan to robił – podsumował swe wspomnienia Franciszek Borysowicz, który przez 10 lat prowadził po profesorze Orłowskim Chór ZNP.

Zaprezentowane wystąpienia złożą się na monografię poświęconą prof. Aleksandrowi Orłowskiemu.

(ewa)