Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Zachwyceni kulturą laską

16.04.2013 00:00 red

KRZANOWICE. 6 kwietnia do Zespołu Szkół w Krzanowicach przyjechali goście związani z  Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym w Mysłowicach.

Pośród 70 osób byli obecni prezydent Mysłowic Edward Lasok, prezes PTTK-u Zbigniew Orlowski oraz tamtejsi nauczyciele i samorządowcy. Uczniowie krzanowickiej szkoły przygotowali dla nich wstępy kabaretu Krzanowickie Omy i wokalistek grupy Wiolinki. Goście byli żywo zainteresowani laskim dialektem, którym posługują się w Krzanowicach. Występy bardzo się podobały, a skecze „Krzanowickich om i opów” przerywały wybuchy śmiechu, co potwierdzało fakt, iż mysłowiczanie świetnie rozumieją gwarę pogranicza. – Wasza szkoła znana jest w całym województwie, chcielibyśmy mieć taką u nas w Mysłowicach, nosilibyśmy Was na rękach – mówił prezes Orlowski.

Spotkanie zakończyło się skromnym poczęstunkiem: „brołtzupą”, chlebem ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz przepysznymi wypiekami mam uczniów V klasy. – Goście zapowiedzieli, że chcieliby jeszcze kiedyś wrócić do Krzanowic i lepiej poznać dziedzictwo tutejszej kultury – relacjonuje Bożena Kreis z ZS Krzanowice.

Oprac. (woj)

  • Numer: 16 (1092)
  • Data wydania: 16.04.13