Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 29 (1053) Data wydania: 17.07.12

Przegląd tygodnia

Przegląd tygodnia.

11 lipca

Rolnik znalazł grób sprzed 5 tysięcy lat. Policja wezwała archeologów, bo przy ul. Cegielnianej (niedaleko szpitala) znaleziono kości ludzkie. Wykopał je miejscowy rolnik Konrad Cycoń, gdy orał pole na wzgórzu. Sądził, że znalazł szkielet z okresu II wojny światowej. Okazało się, że jest on znacznie, znacznie starszy. W wykopalisku natrafiono też na liczne fragmenty naczyń i wyrobów kamiennych. – Z całą pewnością można je określić jako pradziejowe – mówi Romuald Turakiewicz, kierujący zespołem z muzeum. Badanie miejsca znalezienia kości ludzkich doprowadziło do odkrycia regularnego pochówku. – Zmarły ułożony był na prawym boku, z twarzą skierowaną na wschód i podkurczonymi nogami. Znaleziono przy nim toporek kamienny, 11 wiórów i odłupków krzemiennych, szydło kościane oraz kubek ceramiczny. Przy kolanach znajdowało się 9 wyrobów krzemiennych – opisuje archeolog. To typowy dla okresu neolitu przykład męskiego pochówku. Znalezisko wymaga dokładniejszych badań, które pozwolą wskazać jak stary jest pochówek i jego zawartość. – Mamy do czynienia z odkryciem dużej rangi. W ciągu 15 lat pracy w muzeum to drugi taki przypadek. W minionej dekadzie znaleziono pięściak datowany na 200 tys. lat. W przyszłym sezonie chcemy tu przeprowadzić szersze badania – twierdzą w muzeum.

12 lipca

Prezydent Lenk oficjalnie przekazał 50 tys. zł na remont zabytkowego Obserwatorium Geofizycznego Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, mieszczącego się w Raciborzu przy ul. Chłopskiej 1. Umowę o przekazaniu dotacji podpisał w magistracie Paweł Rowiński – dyrektor Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie.

Wydarzy się

IV Raciborski Festiwal Średniowieczny odbędzie się 1 i 2 września na polanie obok Ośrodka Sportu i Rekreacji. Organizatorzy chcą przybliżyć mieszkańcom Raciborza czasy Słowian i wikingów, gdyż tegoroczny Festiwal w całości poświęcony będzie wczesnemu średniowieczu (VIII–XI wiek). Na imprezę przyjedzie ok. 250 odtwórców z Polski i Czech. Będzie można podziwiać liczne turnieje walk, powstanie rekonstrukcja posągu Światowida ze Zbrucza. Festiwal uświetnią koncerty folkowego zespołu Jar, którego członkowie grają na tradycyjnych instrumentach oraz prelekcja historyczna, którą poprowadzi dr Marcin Böhm (Instytut Historii Uniwersytety Opolskiego). Organizatorem IV Raciborskiego Festiwalu Średniowiecznego jest Stowarzyszenie Drengowie Znad Górnej Odry, Raciborskie Centrum Kultury oraz OSiR.

Co mówi ulica?: Co robił pan/pani podczas swoich wakacji?

Ela Fielhauer

W wakacje obierałam porzeczki i truskawki, żeby sobie zarobić. Jeździłam też do cioci na parę dni.

Hölich Werner

Praktycznie nie miałem wakacji, bo cały czas byłem na estradach; jestem muzykiem. Jedynie chodziłem wieczorami piechotą po okolicy.

Maria z Raciborza

Byłam raz w Kudowie. Jeździłam też na żwirownię i na basen z przyjaciółmi, chodziłam również na spacery do pobliskiej Obory.

Krystyna z Raciborza

Wyjeżdżałam pod namiot do Turawy, nad morze i na baseny do Szymocic i Obory.