Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 1 (1025) Data wydania: 03.01.12

Parafia Chrystusa Króla w Bojanowie

Według legendy, na terenie sąsiadujących ze sobą Bojanowa i Wojnowic rozegrała się niegdyś wielka bitwa.

Stąd nazwy obu miejscowości. Według innego przekazu do walki doszło pomiędzy obiema wioskami. Prawda wydaje się być bardziej prozaiczna. Nazwa Bojanów pochodzi od dość często spotykanego słowiańskiego imienia Bojan. Być może jednego z założycieli lub właściciela wioski.

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z dokumentu z 1313 r. Wymieniono tam rycerza Gerharda z Bojanowa jako świadka. W 1522 r. książę Jan wydzierżawił wioskę braciom Janowi i Mikołajowi Klema z Ligoty. W późniejszych czasach Bojanów był miejscem powstań chłopskich (lata: 1765, 1811, 1848), epidemii, pożarów i powodzi. Prawdopodobnie w nocy z 24 na 25 sierpnia 1863 r. na rozległych łąkach wokół Bojanowa pasły się konie wojsk króla Jana II Sobieskiego, zmierzającego na odsiecz Wiednia.

Kościół Chrystusa Króla

Kościół pod wezwaniem Króla Chrystusa zbudowano w latach 1925-1928 z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Franciszka Janty. Jest to murowana budowla w stylu bazylikowym. W prezbiterium znajdują się mozaiki w stylu bizantyjskim, przedstawiające postacie Chrystusa Króla i dwunastu apostołów, wykonane przez artystów z Kolonii. Kościół został konsekrowany 28 października 1928 r.

Podczas drugiej wojny światowej została uszkodzona wieża, strącony krzyż, zrujnowany dach. Odbudową świątyni kierował ks. Janta. Proboszcz rozbudował również plebanię i otoczył kościół murowanym ogrodzeniem ze stacjami Drogi Krzyżowej (był to dar parafii w intencji żołnierzy poległych na froncie I wojny światowej). W 1950 r. zainstalowano dwa nowe dzwony. 50 lat później, w 2000 r. w kościele rozbrzmiały nowe dzwony. Jeden o wadze 800 kg, ufundowany przez parafian nosi miano Chrystusa Króla, drugi o imieniu św. Jadwigi waży 420 kg i zakupiła go rodzina ówczesnego proboszcza ks. Ernesta Matei. Dzwony zostały poświęcone 27 czerwca przez biskupa Jana Bagińskiego.

W 1998 r. w świątyni wykonano ważne inwestycje, m.in. nową instalację elektryczną i nagłośnieniową, odnowiono mozaiki ścienne i elewację zewnętrzną. Trzy lata później wyremontowano dach kościoła i plebanii. W 2007 r. kościół odmalowano od wewnątrz. W listopadzie 2011 r. przeprowadzono się roboty brukarskie przed plebanią. Wcześniej wyremontowano w niej kilka pokoi.

Parafia dzisiaj

Parafia Chrystusa Króla w Bojanowie liczy około 600 parafian. 17 sierpnia 2007 r. parafię objął troską duszpasterską ks. Krzysztof Niebudek, pochodzący z Raciborza. Proboszcz urodził się 31 marca 1969 r. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1994 r. W parafii działa 6-osobowa rada parafialna. Są tu również ministranci a także grupa różańcowa. Od czasu do czasu organizuje się tu spotkania dla młodzieży z dekanatu tworkowskiego. W parafii nie ma stałego organisty, ale parafianie mogą ich zamawiać z sąsiednich miejscowości.

Niedzielne msze św. odbywają się o godz. 7.30 i 9.30. O godz. 14.00 jest nabożeństwo.

W Bojanowie w niedzielę przed pierwszą niedzielą adwentu jest obchodzony odpust ku czci Chrystusa Króla.

Z historii Szkaplerza Świętego

W 1251 r. Najświętsza Maryja Panna ukazała się świętemu Szymonowi Stockowi i ze Szkaplerzem Świętym związała swoje łaski. Szkaplerz Święty (szata Maryi) to część ubioru zakonników z zakonu karmelitańskiego. Są to także dwa kawałki płótna połączone tasiemką, noszone na szyi.

Szkaplerz powinien być założony przez zakonnika lub diakona. Obowiązki osoby noszącej szkaplerz to m.in: naśladować cnoty Matki Najświętszej, czynić dobre uczynki wobec bliźnich i cały czas nosić na szyi szkaplerz. Wybrane obietnice związane z przyjęciem Szkaplerza Świętego: kto umrze w niego odziany nie zazna ognia piekielnego, każdy kto pobożnie nosi szkaplerz i zachowuje czystość według stanu zostanie wybawiony z czyśćca w sobotę po swej śmierci.

– Noście zawsze Szkaplerz Święty. Ja go zawsze noszę i wiele z tego nabożeństwa doznałem pożytku – powiedział Karol Wojtyła, w czasach poprzedzających objęcie zwierzchnictwa nad Kościołem katolickim. W Bojanowie zarówno proboszcz jak i część mieszkańców nosi Święty Szkaplerz.

(woj)

W bojanowskiej parafii znajduje się kopia obrazu, którego oryginał jest namalowany na blasze i znajduje się w posiadaniu oblatów z Kodenia w woj. lubelskim. Obraz został namalowany na przełomie VI i VII wieku i zasłynął cudami w Hiszpanii. Potem trafił do Rzymu, do kaplicy papieskiej. Następnie przewieziono go do Kodenia. Kopię obrazu, według legendy, podarował do nieistniejącej już kaplicy Wniebowzięcia NMP król Jan III Sobieski. Miało to być votum dziękczynne za uzdrowienie rannego krewnego, biorącego udział w bitwie wiedeńskiej. Inna legenda głosi, że kopię obrazu pozostawili żołnierze króla.

Poprzedni proboszczowie Bojanowa

ks. Franciszek Janta (do 1963 r.)

ks. Antoni Hoszek (1963-1966)

ks. Edward Wróbel (1966-1993)

ks. Stanisław Zapart (1993-1995)

ks. Ernest Mateja (1995-2007)

Misje i rekolekcje

Od 9 do 17 lutego 2008 r. w parafii odbyły się misje święte, w czasie których Słowo Boże głosił ks. Dariusz Klejnowski-Różycki, prefekt Wyższego Seminarium Duchowego w Opolu. Tematem przewodnim było pięć przykazań kościelnych.

Od 7 do 11 marca  2009 r. rekolekcje parafialne prowadził ojciec kapucyn Jerzy Zieliński. Ojciec zaangażował młodzież z parafii do inscenizacji scenek ewangelizacyjnych, wyświetlił również film „Bramy nieba i płomienie piekła”.

Od 6 do 10 marca 2010 r. rekolekcje prowadził karmelita Jan Ewangelista Krawczyk. Część parafian przyjęła wtedy Święty Szkaplerz.

Między 26 a 30 marca 2011 r. rekolekcje w Bojanowie prowadził ojciec Andrzej Smołka, egzorcysta ze zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi.  Temat rekolekcji brzmiał: Wiara w Jezusa Chrystusa.