Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Ekoserwis: Zadbają o energię prezydenta

20.12.2011 00:00 red

8 grudnia w rezydencji Prezydenta RP „Zameczek” w Wiśle z udziałem zastępcy dyrektora Gabinetu Prezydenta – Sylwii Remiszewskiej oraz prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – Gabrieli Lenartowicz odbyło się robocze spotkanie ekspertów WFOŚIGW z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta RP.

Mówiono o możliwościach dofinansowania ze środków Funduszu planowanych w obiektach rezydencji inwestycji prośrodowiskowych. Dotyczyć one mają kompleksowej modernizacji systemu ogrzewania oraz termomodernizacji z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Ewa Maniecka i Wojciech Ociepka z Zespołu Ochrony Atmosfery WFOŚiGW, wspólnie z gospodarzami obiektów, po wizji lokalnej dokonali wstępnej oceny przedsięwzięcia. Dzięki temu udało się już ustalić niezbędne działania oraz terminy związane z aplikowaniem służb Kancelarii Prezydenta o dofinansowanie przez Fundusz planowanej inwestycji.

Jak stwierdzono podczas rozmów, ważna jest przede wszystkim poprawa efektywności energetycznej z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii w obiektach należących do prezydenckiej rezydencji. Nie bez znaczenia jednak są także wartości promocyjne związane z przyjaznym dla środowiska naturalnego wykorzystaniem energii w znanym w całym kraju wiślańskim „Zameczku”, w którym bardzo często gości sam prezydent Bronisław Komorowski.

Wiele wskazuje na to, że zainicjowane tą naradą rozmowy zostaną sfinalizowane i zmodernizowana kotłownia wraz z nowoczesnymi instalacjami solarnymi oraz innymi rozwiązaniami służącymi oszczędzaniu energii zaczną funkcjonować w Wiśle w 2014 roku. Byłaby to pierwsza w kraju inwestycja w obiektach Kancelarii Prezydenta RP dofinansowana ze środków funduszy ochrony środowiska.

(eco)

  • Numer: 51/52 (1023/1024)
  • Data wydania: 20.12.11