Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (1020) Data wydania: 29.11.11

Parafia Św. Michała Archanioła

Boże Ciało w Pawłowie. Na pierwszym planie świąteczna mozaika z kolorowych kamyków, którą przez niemal całą noc układał jeden z parafian.

Pawłów to stara wieś kościelna, powstała na przełomie XIII i XIV wieku. Źródła historyczne mówią, że już w XV wieku wybudowano tu pierwszy kościółek drewniany. Była to filia kościoła Św. Mikołaja w Starej Wsi. Kościół poświęcono Św. Michałowi, miał rzeźbiony w drewnie wielki ołtarz, posadzki nie było a w wieży wisiały trzy dzwony. 

W kronikach parafialnych rok 1684 wiąże się z pożarem probostwa. Kolejną istotną datą jest rok 1723 kiedy przeniesiono kościół Matki Bożej ze Starej Wsi do Pawłowa. W 1839 r. w Pawłowie ustanowiono odrębną parafię. Dwa lata później pierwszym proboszczem został ks. Jan Wittek.

Z kart historii

Jak pisze w historii parafii ks. Zygmunt Hupka, obecny proboszcz w Pawłowie, na początku XX wieku zaplanowano budowę nowego kościoła. W 1904 r rozebrano kościółek Matki Bożej i wybudowano stodołę, w której odbywały się nabożeństwa. Cztery lata później ukończono budowę nowej świątyni. Murowany kościół neogotycki poświęcony został przez ks. Dziekana Wilhelma Pflegera z Rudnika, ku czci św. Michała Archanioła. W 1916 r. ks. biskup sufragan Augustyn z Wrocławia konsekrował Dom Boży w Pawłowie.

Po drugiej wojnie światowej kościół uległ poważnym zniszczeniom. Prace remontowe nadzorował ks. prałat Antoni Wodarz, który bardzo zasłużył się miejscowości. Pracował na parafii przez 57 lat, do roku 1973 r. Dwa lata po przejściu na emeryturę prałat zmarł w wieku 96 lat.

Od 1986 r. dla parafii zaczął się nowy rozdział, do Pawłowa przybył dotychczasowy wikary w Parafii NMP Matki Kościoła w Zabrzu, ks. Zygmunt Hupka.

Od 1986 r. dzięki ofiarności i zaangażowaniu parafian wykonano cały szereg prac remontowych, m.in: położono nową posadzkę w nawie głównej kościoła, zelektryfikowano napęd dzwonów, zakonserwowano i pozłocono ołtarze i figury oraz odmalowano kościół, wyremontowano i uruchomiono zegar na wieży kościoła czy przeprowadzono kapitalny remont dachów kościoła i probostwa. Wnętrze świątyni, jak zapewnia proboszcz Hupka jest gruntownie wyremontowane.

W 1991 r. w 75-lecie konsekracji kościoła otwarto salę parafialną, na którą przekształcono dotychczasową stodołę, która w latach 1906 – 1908 służyła jako tymczasowa świątynia.

Proboszcz

Ks. Zygmunt Hupka jest na parafii od 1986 r. Urodził się w 1953 r. w Chorzowie. Pracował na parafiach w Opolu i Zabrzu. Po objęciu parafii w Pawłowie powołał pierwszą radę parafialną. Ksiądz był w latach 1996 – 2011 wicedziekanem dekanatu Pietrowice Wielkie. Proboszcz w 2011 r. obchodził 25-lecie swojej posługi kapłańskiej w Pawłowie.

Ks. Hupka uruchomił stronę internetową parafii (www.pawlow.opole.opoka.org.pl), był inicjatorem wydania w 2008 r. monografii Pawłowa, napisanej przez Pawła Newerlę, a od roku 1988 wydawana jest gazetka parafialna „W Naszej Parafii” – średnio co dwa tygodnie.

Proboszcz nadzoruje obecnie remont okien kościoła. Odnowione witraże mają ochraniać dodatkowe szyby zewnętrzne. W niedalekiej perspektywie wieżę świątyni czeka wymiana drewnianych żaluzji. Marzeniem ks. Hupki jest odnowa elewacji zewnętrznej kościoła.

Parafia dziś

Parafia św. Michała Archanioła, należąca do Diecezji Opolskiej, obejmuje swoim zasięgiem Pawłów i część Żerdzin. W sumie 722 mieszkańców. Przy kościele działają ministranci i ministrantki (cała służba liturgiczna liczy 33 osoby) i ruch szensztacki. W parafii jest 12 Róż Różańcowych w pełnym składzie 20 osób każda, w tym Róża Różańcowa Liturgicznej Służby Ołtarza. Rada parafialna, z proboszczem na czele liczy 12 członków. Organistą od wielu lat jest Szymon Domański z Baborowa. Proboszczowi pomagają przy komunii świętej szafarze: Konrad Kuroczik, Alojzy Strzeduła i Hubert Jokiel.

Ks. Zygmunt Hupka podkreśla wielkie zaangażowanie swoich parafian w życie Kościoła. Świadczą o tym liczne uroczystości i inwestycje, których bez wsparcia parafian nie udałoby się zrealizować.

Według statystyk parafialnych z 2010 r., w parafii odbyło się 6 chrztów i 11 pogrzebów. Do bierzmowania przystąpiło 12 gimnazjalistów, a do I Komunii św. 11 dzieci z kl. III. W ciągu całego roku rozdano 36 800 komunii świętych. Szafarze zanieśli 370 komunii świętych chorym parafianom.

(woj)

Ks. Prałat Antoni Wodarz

Urodził się w Ligocie Bialskiej pod Prudnikiem w rodzinie wiejskiego nauczyciela. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1905 we Wrocławiu. Na wiosnę 1916 r. ks. Wodarz przyszedł jako proboszcz do Pawłowa. Jak pisał w 1999 r. ks. Hubert Mikołajec (były wikary u boku ks. Wodarza, a później proboszcz w Pawłowie do roku 1985, obecnie na emeryturze w Opolu), w „Opolskim Gościu Niedzielnym”, ks. Wodarz miał od razu zachwycić się Pawłowem. Pierwsze lata proboszczowania nie należały do łatwych, szczególnie ze względu na liczne podziały polityczne i narodowościowe wśród mieszkańców. Ksiądz miał wówczas mówić do zwaśnionych ludzi: „rozmawiajcie, dyskutujcie, wadźcie się, ale błagam was na kolanach, nie strzelajcie do siebie! Wszyscy braćmi jesteśmy! Prędzej czy później i ty, i ty, i my wszyscy zapukamy kiedyś do bram wiecznej ojczyzny. A tam nikt nie będzie się pytał o narodowość”. W 1931 r. mianowano go dziekanem raciborskim. Gestapo zarzucało mu rozprowadzanie pism w jęz. polskim. W wieku 89 lat został mianowany przez papieża Pawła VI kapelanem Jego Świątobliwości. Mieszkańcy Pawłowa pamiętają ks. Wodarza jako zawsze wesołego i dowcipnego. Lubił pić dużo kawy, kiedy zdrowie mu pozwalało poruszał się wszędzie pieszo (mówiono, że oblatywał cały powiat).

Rada parafialna

5 grudnia 2010 r. odbyły się wybory do Parafialnej Rady Duszpasterskiej w Pawłowie.

Na pięcioletnią kadencję w radzie zasiedli:  Adrian Fojtzik, Anna Kania, Wilhelm Zając, Piotr Opolony, Jan Burdzik, Józef Malcharczyk, Beata Muszol, Andrzej Plura, Józef Pientka – reprezentujący Żerdziny, Konrad Kuroczik i Alojzy Strzeduła.

– Pragnę bardzo serdecznie podziękować dotychczasowym członkom rady, zwłaszcza tym, którzy z różnych powodów nie kontynuują swojej służby w jej nowej kadencji, za ich długoletnie zaangażowanie – mówi proboszcz Hupka.

Proboszczowie Parafii św. Michała Archanioła w Pawłowie

1841 – 1872 – ks. Jan Wittek
1872 – 1898 – ks. Augustyn Fiedler
1898 – 1903 – ks. Antoni Konrad
1904 – 1915 – ks. Franciszek Hajduk
1916 – 1973 – ks. prałat Antoni Wodarz
1973 – 1985 – ks. Hubert Mikołajec
1985 – 1986 – ks. Michał Ryś
1986 – ks. Zygmunt Hupka

Msze Święte
Poniedziałek – środa, godz. 7.00

Czwartek, godz. 7.00 (opcjonalnie), 17.00 (szkolna: wrzesień – czerwiec), 18.00 (lipiec – sierpień)

Piątek, godz. 7.00, 18.00
(młodzieżowa: od września do czerwca)

Sobota, godz. 7.00, 18.00 (niedzielna)

Niedziela, godz. 7.30 (w języku niemieckim), 10.00 – suma