Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 43 (1015) Data wydania: 25.10.11

Pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła

Nieznana jest dokładna data powstania parafii w Pogrzebieniu.

Początki historii kościoła i parafii na tym terenie sięgają XIV wieku. Nie udało się znaleźć wzmianek o powstaniu pierwszego kościoła. „Wiadomo, że kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja jest drewniany, nowymi fundamentami podmurowany, o długości 23 i szerokości 13 łokci” – znajdujemy w aktach wizytacyjnych z 1652 r. Po niemal 200 latach opis świątyni znacznie się już różni. Kościół jest długi na 37 i szeroki na 17 łokci. Opisany kościół spłonął w 1834 r. Razem z budowlą, płomienie pochłonęły prawie wszystkie księgi parafialne i metryki kościelne, zabierając cenne źródło informacji o Pogrzebieniu.

Po pożarze nabożeństwa odbywały się na probostwie. Dopiero 1 maja 1850 r. położono fundamenty pod nową świątynię. Poświecenie nowego Domu Bożego odbyło się w 1852 r. „Obraz św. Bartłomieja w głównym ołtarzu wykonał artysta malarz ze szkoły w Dusseldorfie, dzwony pochodziły z odlewni w Gnadenfeldzie, zaś organy z pracowni Hass w Głubczycach” – czytamy w historii Pogrzebienia, pod redakcją Joanny Szamary.

8 marca 1946 r. parafię przekazano w opiekę salezjanom.

W 1954 r. staraniami ks. Józefa Długołęckiego kościół w Pogrzebieniu doczekał się remontu i przebudowy. Powiększona świątynia została poświęcona w 1959 r. W 1960 r. poświęcono ołtarz św. Barbary, który ufundowali górnicy. Następcy ks. Długołęckiego zajęli się odnowieniem wnętrza kościoła i jego doposażaniem.

Odpust ku czci św. Krzysztofa

Ks. Długołęcki z pomocą parafian ufundował pierwszy w archidiecezji katowickiej ołtarz poświęcony św. Krzysztofowi. Konsekrowaniu ołtarza przez biskupa Stanisława Adamskiego w 1960 r. towarzyszyło poświęcenie około 700 motocykli i 50 samochodów. Zwyczaj ten przyjął się na stałe w Pogrzebieniu i rozpowszechnił w innych miejscowościach. Prymas Tysiąclecia sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński potwierdził przywilej tego drugiego odpustu.

Kaplice na terenie parafii

Na ternie parafii znajduje się sześć kaplic. Najbardziej znane to kaplica św. Nepomucena w Pogrzebieniu, w której mieści się figura św. Jana. Kaplica „Błażejek” z 1881 r. wewnątrz której znajduje się figura św. Wojciecha oraz płaskorzeźba św. Floriana. Paulina Kubek oraz Łucja Gorywoda opowiadają o genezie wybudowania tejże kaplicy: Córka Rechnitzów, właścicieli majątku, mocno chorowała. Wyzdrowiała po tym jak służąca zabrała ją w tajemnicy do owczarza z Lubomi, który był znachorem. Było to w dzień św. Bartłomieja, a owczarz zalecił aby chorą zabrano w ten dzień do kościoła. Po tym dziewczynka szybko wróciła do zdrowia. Jej matka w podziękowaniu zleciła budowę kaplicy ku czci św. Bartłomieja. Służąca w majątku była matka Pauliny Kubek.

Laura Meozzi

Sługa Boża Laura Meozzi urodzona w 1873 r. we Włoszech, po ukończeniu kolegium Sióstr św. Doroty, w 1898 r złożyła śluby zakonne. W 1922 r. wybrano ją aby stanęła na czele sióstr salezjanek, które zostały posłane do powojennej Polski. Tu otworzyła wiele domów wychowawczych dla dzieci. Kiedy zbliżała się druga wojna światowa, pomimo ponagleń, siostra Laura Meozzi odmówiła powrotu do Włoch. Została z resztą sióstr i setką sierot. Pytana czy tęskni za Włochami, odpowiadała: Mam dwie ojczyzny: Włochy i Polskę, nie wiem za którą tęsknię bardziej. Po wojnie kontynuowała swoją działalność. Przełożona Sióstr Salezjanek w Polsce, zmarła w opinii świętości 30 sierpnia 1951 r. w klasztorze w Pogrzebieniu. 27 czerwca 2011 r. Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności cnót Sługi Bożej Laury Meozzi CMWW.

Co na parafii?

Obecnie na parafii pracują salezjanie: ks. proboszcz Robert Wróblewski, ks. Kazimierz Sala i ks. Marcin Śnieżyński. Zasięg parafii obejmuje Pogrzebień i Kornowac, łącznie około 2 tys. mieszkańców.

Ks. Robert Wróblewski urodzony w 1963 r. został wyświęcony w 1992 r. na parafii w Pogrzebieniu pracuje od 2008 r. Poprzednio był proboszczem w parafii Kraków – Dębniki, gdzie w latach 1938 – 1944 mieszkał Karol Wojtyła. Tam w wieku 24 lat został przyjęty przez arcybiskupa Sapiehę do tajnego seminarium – mówi ks. Wróblewski, który jest przełożonym wspólnoty zakonnej salezjanów, obejmującej Pogrzebień, Kobylę i Kietrz. Proboszcz studiował w Rzymie. Uczył kleryków w seminarium, aktualnie jeszcze współpracuje z wydawnictwem AZ, gdzie jako asystent kościelny redaguje periodyki Nasza Arka, Cuda i Łaski czy Dominik idzie do I Komunii Świętej.

W parafii funkcjonują dwa domy zakonne sióstr salezjanek. W pałacu, w okresie międzywojennym mieściło się niższe seminarium duchowne, w czasie II wojny światowej nazistowski obóz koncentracyjny. Po wojnie do 2000 r. mieścił się w nim nowicjat sióstr salezjanek; siostry od 6 lat w osobnym domu prowadzą dom dziecka.

Wikariusze zajmują się Oratorium, które swoją świetność osiągnęło w 2001 r. kiedy wybudowano przy nim obiekty sportowe.

Oratorium działa od wtorku do niedzieli w godz. od 19.00 do 21.00. Jest otwarte dla młodzieży ale i dla starszych, którzy często pomagają jako animatorzy. Oprócz spotkań religijnych są organizowane dwa razy w roku kolonie dla dzieci i młodzieży. Letnie wyjazdy nad morze oraz szereg imprez. Przy Oratorium działa m.in. kółko gitarowe. Do dyspozycji młodzieży jest pięć boisk, m.in. do boisko do siatki plażowej. Ks. Marcin opiekuje się organizacją sportową salezjanów SALOS. – Trenujemy od roku z drużyną młodzików, starsza grupa się już rozeszła i grają w większych klubach piłkarskich. U nas chcemy nauczyć ich gry fair play, w duchu religii – mówi ks.  Śnieżyński. Pogrzebieńska drużyna SALOS za niedługo weźmie udział w międzynarodowych rozgrywkach z innymi drużynami SALOS, w Krakowie. Treningiem 17-osobowej drużyny chłopców zajmuje się Krzysztof Koczor z synem.

Przy parafii działa chór, który pod wodzą Małgorzaty Burek uświetnia uroczystsze spotkania liturgiczne. – W przyszłym roku będziemy świętować jego 20-lecie istnienia. Katechezy prowadzą, siostra Emilia Bienias w szkole podstawowej w Pogrzebieniu i ks. Marcin w gimnazjum w Kornowacu. Poradnię rodzinną prowadzi Katarzyna Franica – mówi proboszcz. Na terenie parafii na bieżąco odbywają się remonty. – To najcieplejszy kościół w regionie. Niektórzy nawet mówią, że w naszym kościele jest za ciepło. Zapraszamy więc wszystkich zmarzluchów – zachęca ks. proboszcz.

(woj)

Odpusty na terenie parafii

Główny odpust św. Bartłomieja odbywa się w niedzielę najbliższą dacie 24 sierpnia.

Odpust św. Krzysztofa, podczas którego święci się pojazdy, odbywa się w niedzielę najbliższą dacie 25 lipca.

31 stycznia uroczystość ku czci i św. Jana Bosko, założyciela Towarzystwa Salezjanów.

24 maja uroczystość ku czci Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, Patronki Rodziny Salezjańskiej.

Byli proboszczowie parafii św. Bartłomieja w Pogrzebieniu:

ks. Kaspar Kincel, ks. Jan Rzepka, ks. Józef Długołęcki, ks. Maksymilian Szorek, ks. Józef Grychtolik, ks. Joachim Jasita, ks. Lucjan Gruszczyński, ks. Krzysztof Pryputniewicz, ks. Albert Haitzer, ks. Jan Dubas.

Nabożeństwa w kościele św. Bartłomieja w Pogrzebieniu:

msze święte w niedziele i święta odprawiane są w godz.: 7.00, 9.00, 10.30, 18.00

msze święte w dni powszednie odprawiane są w godz.: 6.30, 18.00