Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (1013) Data wydania: 11.10.11

Gdy emocje już opadły...

Kandydaci do sejmu z okręgu nr 30 komentują wyniki własne i swoich partii.

Marek Krząkała
KW Platforma Obywatelska

Niesamowicie się cieszę, że PO tak wyraźnie wygrała w Rybniku. 41 proc. to znakomity wynik. Szczerze, to aż tak dobrego się nie spodziewałem. Oczywiście takie poparcie zobowiązuje do jeszcze cięższej pracy. Ja już jutro jadę do Warszawy na oficjalne, robocze spotkania. Grzegorz Schetyna, marszałek sejmu był pewny mojej reelekcji i już zaplanował mi spotkania. Świętować będziemy dopiero za tydzień, bo na razie nie ma czasu. Idą ciężkie czasy, więc i nas czeka trudny okres. Każdy kto rządzi jest narażony na ocenę, krytykę i tego akurat się nie boimy. Ludzie wybrali naszą partię, bo jesteśmy przewidywalni. Nasi sąsiedzi też to dostrzegają i dlatego chcą z nami rozmawiać. Martwi jedynie frekwencja wyborcza. W innych krajach jeżeli mniej niż 70 proc. społeczeństwa poszło do wyborów, to mówi się o upadku demokracji. My musimy się jeszcze uczyć naszych praw, uwierzyć, że mamy wpływ na rzeczywistość.

Bolesław Piecha
KW Prawo i Sprawiedliwość

Jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem wyników PKW moje emocje doprawione są sosem chińskim, słodko-kwaśnym. Słodko, bo z tego co wiem osiągnąłem najlepszy wynik w okręgu i to mnie cieszy, bo po raz kolejny od dłuższego czasu udało mi się otrzymać zaufanie wyborców do mojej osoby. Tym, którzy na mnie głosowali dziękuję, tych, którzy nie głosowali, będę starał się przekonać moją dalszą pracą w sejmie. Te kwaśne natomiast to fakt, że jednak PiS nie zdołał przekonać do siebie większej ilości wyborców i ten wynik kilkanaście proc. gorszy od PO jest dla nas ogromnym wyzwaniem w następnej kadencji.

Joanna Kluzik-Rostkowska
KW Platforma Obywatelska

Po pierwsze, dziękuję za zaufanie. Obiecuję nie zawieść tych, którzy oddali na mnie swój głos. Chciałabym także serdecznie pogratulować Markowi Krząkale za świetny wynik oraz oczywiście Bolesławowi Piesze, który w naszym Rybniku wygrał. Mieliśmy mocną listę i dzięki temu mamy najlepszy wynik w okręgu.

Piotr Chmielowski
KW Ruch Poparcia Palikota

Nastroje są po prostu fantastyczne. Spodziewaliśmy się, że będziemy trzeci, nie wiedzieliśmy tylko kto będzie przed nami. Sukces na pewno jest spory, proszę zauważyć, że jeszcze rok temu tej partii nie było a dziś jest trzecią siłą w sejmie. Widać, że do urn poszła także młodzież. Już dziś możemy ją zapewnić, że nie zawiedziemy. Teraz czekamy tylko na potwierdzenie naszego sukcesu w oficjalnych wynikach.

Henryk Siedlaczek
KW Platforma Obywatelska

Ten wynik, w skali okręgu historyczny, a trzeci z kolei dowód zaufania wyborców dla mnie, zmusza do pokory. Czekają nas cztery bardzo trudne lata merytorycznej odpowiedzialności i zadośćuczynienia tak znaczącemu poparciu. Obiecuję kadencję jeśli nie taką samą to tylko lepszą. W nowym sejmie zabraknie mi szczególnie Tadeusza Motowidły, doświadczonego reprezentanta tych terenów i środowiska górniczego.

Adam Gawęda
KW Polska Jest Najważniejsza 

Nie ukrywam, że spodziewałem się lepszego wyniku. Wierzyłem, że uda się przekroczyć próg wyborczy i wejść do parlamentu. Ciężko pracowaliśmy, by ten cel osiągnąć. Zabrakło czasu. Poza tym znaczącym osłabieniem było odejście od nas w czerwcu Joanny Kluzik-Rostkowskiej. Niestety, scenę polityczną zdominowały dwa duże ugrupowania. Zaskoczeniem dla mnie jest słaby wynik PiS. To szósta porażka tej partii. Po 4 słabych latach w wykonaniu PO, wzroście zadłużenia i bezrobocia  opozycja powinna być silniejsza. Potwierdziła się moja ocena sprzed roku. Prawo i Sprawiedliwość bez zmiany podejścia do polityki nie jest w stanie wygrywać. Być może zostając w PiS miałbym pewny mandat. Pytanie tylko po co kolejny rok tkwić w opozycji? Nie interesuje mnie mandat dla samego mandatu. Co teraz będę robił? Na razie muszę pewne sprawy uporządkować i się nad tym zastanowić.

Adam Hajduk
Razem dla Ziemii Raciborskiej Obywatele do Senatu

Szkoda, że frekwencja była taka niska. To była szansa by powiat miał swojego senatora. Jeśli z niej nie skorzystał, to trudno. Ludzie najpierw narzekają na partie, a później i tak właśnie na te partie głosują. Widać, że trzeba wydać ogromne pieniądze na kampanię wyborczą i pokazywać się gdzie tylko się da. Niezależny kandydat nie ma szans w takim starciu.

(ma.w), (acz), (mark), (ska)

Małgorzata Lenart, raciborska kandydatka PiS i szefowa lokalnych struktur tej partii w Raciborzu  o swoim starcie mówi, że nie liczyła na większy sukces. – Nie wszyscy, którzy znajdują się na listach wyborczych muszą zostać posłami – zauważa. Lenart podkreśla, że wiele zależy od rozmachu kampanii wyborczej. – Na większą stać tych rządzących, tylko pamiętajmy, że kandydaci spoza sejmu muszą zaangażować swoje środki, a byli posłowie mają pieniądze podatników – dodaje. Za „haniebne, niegodziwe i godne potępienia” uznała zaklejanie plakatów wyborczych na słupach. – Z niesmakiem zaobserwowałam, że m.in. moje plakaty zostały w weekend zasłonięte przez reklamy innych polityków – przyznała. Lenart jest zawiedziona niską frekwencją wyborczą. – Zbyt wielu ludzi nie interesuje się tym, co dzieje się z krajem. Mam wrażenie, nawet z bliskiego otoczenia, że na wybory chodzą ci ludzie, którzy idą do kościoła. I oni poczuwają się do obowiązku dbałości o losy Ojczyzny, reszcie jakby na niczym nie zależało – podsumowała Małgorzata Lenart.

Piotr Klima wylicza powody dlaczego PJN nie znajdzie się w Sejmie nowej kadencji. – Było za mało czasu od czerwca, by coś zbudować i zachęcić do głosowania na partię. Odejście Kluzik-Rostkowskiej też temu nie pomogło – twierdzi raciborski kandydat PJN. Żałuje, że dla wyborców bardziej liczy się, kto jak wygląda niż programy. – PJN miało ciekawy program, ale liczyło głównie na wyborców niezdecydowanych. Oni nie poszli głosować, stąd porażka – ocenia Piotr Klima. Wskazuje słabości lokalnej kampanii wyborczej PJN. – Minusem był na pewno brak zaangażowania Marka Migalskiego. To raciborzanin, a nie pojawił się u nas w ogóle. Na pewno pomógłby zainteresować ofertą PJN zwłaszcza młodszą część raciborzan – twierdzi Klima. Jego zdaniem za późno dojechał do Raciborza lider PJN Paweł Kowal. – Spotkanie z nim planowaliśmy na przełomie sierpnia i września. Gdyby do niego doszło, moglibyśmy coś zbudować przez ponad miesiąc, a tak pan Kowal przybył do nas na ostatni gwizdek – podsumowuje Klima.