Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

Wyprawka małego podróżnika

12.07.2011 00:00 red

Wyjazd nad morze, w góry, na pierwszą w życiu kolonię czy obóz, wzbudza w rodzicach większe obawy, niż w samych jej uczestnikach. 

Zwykle poprzedza go długi spis rzeczy „absolutnie koniecznych” i jeszcze dłuższy proces pakowania. Kiedy dochodzi jednak do przygotowania pożywnej przekąski na podróż, często zatroskani rodzice zapominają o zdrowym rozsądku…

Słodko, mdło

Czekolada, chipsy, wafelki – to najczęściej można znaleźć w dziecięcych podróżnych plecakach. Każdy mały pasażer z dumą pokazuje potem swoje słodkie skarby i dzieli się nimi z kolegami. W rezultacie po kilku minutach wszyscy mają już cały słodko-słony misz masz w żołądku, a na rezultaty nie potrzeba długo czekać!

Praktyczny zestaw wycieczkowy…

Plecak wypełniony po brzegi słodyczami to nie najlepszy pomysł na prowiant dla maluchów. Przed długą podróżą warto zapakować dziecku kanapkę z pełnoziarnistego chleba, butelkę wody mineralnej i owoc  – mówi dietetyk, Lucyna Michalak. – Nie ma jednak co ukrywać – dzieci uwielbiają słodycze i nawet jeśli my sami nie spakujemy ich do plecaka, maluchy znajdą sposób, by zjeść jakieś łakocie. Aby ustrzec się takiej sytuacji lepiej samemu zadbać o coś, co zaspokoi tę „słodką potrzebę”. Do zdrowej kanapki i owoców dołóżmy np. mleczną bułeczkę.

– Chleb pełnoziarnisty nie kruszy się tak jak białe pieczywo, a dzięki gęstej konsystencji pełnych ziaren, kromki  nie wilgotnieją i nie zgniatają się w plecaku. Dzięki temu pełnoziarniste kanapki wygodniej jest zabrać ze sobą na wycieczkę. Tym bardziej, że np. chleb pełnoziarnisty Dan Cake został zapakowany, w hermetyczny sposób, dzięki czemu pieczywo zachowuje świeżość i pełnię smaku – radzi  Marzena Rogowska z firmy Dan Cake, produkującej zdrowe pieczywo.

… starannie zapakowany 

Kanapki i owoce zawsze warto włożyć do plastikowego pojemnika – mamy wtedy pewność, że  nie zamienią się za chwilę w brudzącą wszystko papkę. Podobnie ma się rzecz z napojami – woda i naturalne, zdrowe soki, lepiej sprawdzają się w podróży w plastikowych, niż w szklanych opakowaniach. Jeśli w plecaku czy torbie mamy jednak dosyć miejsca, możemy pokusić się o przekąskę w szczelnym, foliowym opakowaniu. Przykładem wyśmienitego „małego co nieco” dla twojego dziecka i jego kolegów będą niewielkie, słodkie bułeczki Dan Cake:  – Nie przesładzają, są wygodnie zapakowane i łatwo się nimi podzielić! – komentuje Agnieszka Musiał z Krakowa, mama 9-letniego Tomka. – Słodkie bułeczki z rodzynkami lub czekoladą, będą zatem zdrową alternatywą dla batoników czy ciastek.

Zestaw ratunkowy

Na długą podróż autobusem warto również wyposażyć dziecko w środki przeciwko chorobie lokomocyjnej. Możemy mieć jednak pewność, że sprawnie zapakowany, zdrowy posiłek znacznie obniży konieczność ich użycia, a Twoje dziecko naprawdę komfortowo rozpocznie wakacje. 

  • Numer: 28 (1000)
  • Data wydania: 12.07.11