Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (997) Data wydania: 28.06.11

Ekoserwis: Co ma Racibórz do słonecznika?

Choćby tyle, że stworzony w halach raciborskiego Rafako ogromny kocioł  będzie wkrótce pracował w jednej z polskich elektrowni, pomagając spalać otręby, śrutę zbożową i łuski słonecznika.

Na początku czerwca w Elektrowni Jaworzno III należącej do Południowego Koncernu Energetycznego z Grupy Tauron zamontowano tzw. walczak kotła na biomasę o mocy 50 MW. Jest to przełomowy moment inwestycji, która ukończona ma być w przyszłym roku. Matką chrzestną walczaka, najważniejszej części  ekologicznego kotła,  została Gabriela Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Będzie to jedna z największych w Polsce jednostek wytwórczych wykorzystujących wyłącznie paliwa odnawialne jako źródło energii. Jednostka spalać będzie biomasę leśną (zrębki drzewne, palety z drewna) oraz tzw. agro pochodzenia rolniczego (palety ze słomy rzepakowej  i otrąb zbożowych, śrutę zbożową, palety z nasion i  łusek słonecznika, makuchę rzepakowa itp.).

Przewidziano ,że kocioł docelowo spalać będzie do 50 ton paliwa na godzinę. Przy obciążeniu rzędu 75 – 80 procent da to roczne zużycie biomasy na poziomie 360 tys. ton. Obliczono, że oznacza to iż codziennie do elektrowni w Jaworznie przyjedzie około 200 samochodów z biomasą .

Fakt, iż cała moc  jednostki generowana będzie wyłącznie w oparciu o spalanie biomasy ma dla nas ogromne znaczenie –  podkreślał prezes Południowego Koncernu Energetycznego Stanisław Tokarski. Dzięki temu  inwestycja świetnie wpisuje się w unijną politykę zakładającą dalsze redukcje emisji do 2050 roku. 

W wyniku różnicy emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych względem rocznych ilości energii elektrycznej wytworzonej przez kocioł pyłowy, spodziewane jest zmniejszenie rocznej emisji zanieczyszczeń do atmosfery – pyłu o 854 kg, dwutlenku siarki o 11 tys. kg i tlenków węgla o 2,5 tys. kg.

Para z nowej instalacji będzie mogła być wykorzystana do produkcji ciepła, ponieważ będzie on podłączony z istniejącym w elektrowni podstawowym układem podgrzewającym wodę sieciową. Wydajność nominalna nowego kotła wyniesie 201 ton pary na godzinę.

Kompletny, nowoczesny i spełniający normy ekologiczne kocioł na biomasę wraz z urządzeniami pomocniczymi oraz kompletnym układem sterowania i podawania biomasy ma kosztować ok. 230 mln zł. Ze środków WFOŚiGW na ten cel udzielono preferencyjnej pożyczki w wysokości 40 mln zł.

– Możemy być dumni, że tak nowoczesne i bardzo ekologiczne inwestycje powstają w naszym regionie – mówiła podczas uroczystości w Jaworznie Gabriela Lenartowicz – prezes WFOŚiGW. – Świadczy to o tym, że  nie tylko posiadamy duże problemy ekologiczne ale i  duży potencjał potrafiący stać się siłą napędową  dla rozwoju nowoczesnych technologii,  w coraz większym stopniu przyjaznych środowisku i odpowiadającym  zapotrzebowaniu na ekologiczną energię. Dzięki temu już teraz możemy być  pod tym względem porównywalni z  czołówką krajów europejskich – mówiła G. Lenartowicz.

Sprzyja też temu strategia korporacyjnej Grupy Tauron, której celem – jak podkreślił prezes zarządu  Dariusz Lubera – jest wzrost produkcji energii elektrycznej ze spalania i współspalania biomasy co wpłynie znacząco na ograniczenie emisji CO2. Do końca 2020 roku koncern planuje uruchomienie mocy opartych na spalaniu biomasy na poziomie 240 MW. Oprócz tego, w ramach zwiększania udziału odnawialnych źródeł energii, Tauron planuje uruchomienie mocy w energetyce wiatrowej i biogazowej do poziomu 800 MW. Kolejne energetyczne ekologiczne inwestycje w naszym regionie oddane zostaną już niedługo w  Bielsku – Białej i Tychach. 

(eco)