Czwartek, 22 kwietnia 2021

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

II LO wśród najlepszych w kraju

02.11.2010 00:00 red
II Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza znalazło się w gronie laureatów XVI Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego TPD „Dbam o piękno mego Domu – Ziemi 2010”.
Uczniowie liceum pracujący pod opieką Bogumiły Bąk i współpracujący z Elżbietą Kilijan zajęli III miejsce w kategorii A konkursu oceniającego grupowe inicjatywy na rzecz środowiska i w nagrodę otrzymali laptop, który uatrakcyjni prowadzenie zajęć. Warto podkreślić, że II liceum było jedyną placówką reprezentującą szkoły ponadgimnazjalne.
 
Konkurs promujący ochronę środowiska polegał na opracowaniu raportu dotyczącego działalności ekologicznej. Działania dotyczyły m.in.: działań na rzecz kształtowania krajobrazu i wzrostu różnorodności biologicznej, udziału młodzieży w różnego typu konkursach zewnętrznych, organizowania konkursów (plastycznych, literackich, wiedzy ekologiczno–przyrodniczej itp.) szkolnych, międzyszkolnych promujących w środowisku idee zrównoważonego rozwoju.
 
Organizatorem konkursu był Zarząd Główny i Zarządy Regionalne Towarzystwa Przyjaciół Dzieci,  uczestnikami były dzieci i młodzież w wieku od 6 do 18 lat z terenu całego kraju, a fundatorem cennych nagród był NFOŚiGW w Warszawie.
 
16 października w Integracyjnym Centrum Opieki Wychowania i Terapii w Serocku odbył się  finał  konkursu. Przez kilka dni dziewięćdziesięcioro laureatów z całej Polski uczestniczyło w Serocku w zorganizowanych specjalnie dla nich warsztatach, integrowali się podczas ogniska i dyskoteki. W sobotę podczas uroczystego finału wszyscy otrzymali nagrody.
 
W gali wzięli udział przedstawiciele II LO Paulina Kaczmarczyk i Aneta Woch z klasy z III B z nauczycielką Bogumiłą Bąk. Laureaci i ich opiekunowie mieli okazję zawrzeć nowe, ciekawe znajomości, poznać urocze okolice Zalewu Zegrzyńskiego oraz nauczyć się nowych technik plastycznych. Warszawska wyprawa miała jeszcze jedną niespodziankę, wyjątkowych wrażeń dostarczył spektakl w Teatrze Muzycznym Roma Les Misérables,  powstały na podstawie powieści Wiktora Hugo „Nędznicy”. Spektakl do chwili obecnej był wystawiany w 43 krajach i 292 miastach. Powstały 22 wersje językowe. Łączna liczba profesjonalnych spektakli przekracza 38 000, które obejrzało ponad 55 milionów widzów.
 
– Ogromnie nas cieszy ta kolejna spektakularna nagroda, jest potwierdzeniem naszej skutecznej ekologicznej edukacji  koncepcji kształcenia i wychowania w duchu poszanowania środowiska przyrodniczego. Jednocześnie staje się wyzwaniem do dalszych działań na rzecz edukacji środowiskowej. Nagrodę dedykujemy naszym byłym i obecnym uczniom oraz wszystkim jednostkom udzielającym nam wsparcia w realizacji naszych pomysłów. Dziękujemy raciborskiemu oddziałowi TPD za finansowe wsparcie wyjazdu do Warszawy. Starostwu Powiatowemu w Raciborzu, Urzędowi Miasta Racibórz, Bankowi Spółdzielczemu, ZPC Mieszko, Spółdzielni Mleczarskiej w Raciborzu oraz wszystkim sponsorom prywatnym, którzy wspierają nasze cykliczne działania „Śniadanie ekologiczne” i Powiatowy Konkurs Ekologiczny” – mówi Bogumiła Bąk.
 
(red.)
  • Numer: 44 (963)
  • Data wydania: 02.11.10