Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

W skrócie - powiat raciborski

02.11.2010 00:00 red
Jarosław Gowin w Strzesze 
Jeden z czołowych polityków PO, poseł Jarosław Gowin przyjedzie na konwencję wyborczą raciborskiej Platformy. Odbędzie się ona w „Strzesze” 9 listopada o godz. 19.00. Zaprezentują się na niej kandydaci PO w wyborach samorządowych. Organizatorzy chcą jeszcze ściągnąć Tomasza Tomczykiewicza, szefa Regionu Śląskiego PO.
 
Prezydent Lenk w dzielnicach
3 listopada włodarz miasta spotka się z mieszkańcami Brzezia o godz. 18.00. O tej samej porze wybierze się 4 listopada do Ocic (dzielnicy, gdzie mieszka). 10 listopada o godz. 18.00 zaplanowano spotkanie prezydenta z markowiczanami. 12 listopada Mirosław Lenk ma się pojawić na Płoni. Tu początek spotkania zaplanowano o godz. 17.30. Wszędzie wizyty odbędą się w szkołach.
 
Politycy zmieniają barwy
Jan Osuchowski, były dwukrotny prezydent Raciborza, kandyduje do rady miasta z listy RS Racibórz 2000, ugrupowania, któremu lideruje Tadeusz Wojnar. W przeszłości Osuchowski był w zdecydowanej opozycji do wieloletniego szefa rady miasta. W kategoriach niespodzianki można traktować też zmianę barw politycznych rajcy powiatu Krzysztofa Ciszka (z PiS na Razem dla Ziemi Raciborskiej).
 
Dodatki na zamku
Dodatkowe roboty remontowe na Zamku Piastowskim: adaptacja  budynku mieszkalnego oraz budynku słodowni będą kosztować Powiat Raciborski 703 351,08 zł. Wykona je firma prowadząca remont zabytku – Przedsiębiorstwo Śląsk z Katowic. Jako jedyna złożyła ofertę w przetargu.
 
ZWiK udrożni kanały
Usunięciem zagrożeń dla środowiska przyrodniczego w Raciborzu, związanych z niedrożnymi kanałami i urządzeniami kanalizacji deszczowej zajmie się raciborski Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Wygrał przetarg w konkurencji z 4 innymi firmami, oferując 650 877,32 zł.
 
Na Zgodę dali zbyt mało
Przemieszczenie zabytkowej statuy „Pomnik Zgody” z ul. Głubczyckiej na ul. Mikołaja w Raciborzu będzie kosztowało magistrat więcej niż założono. Zaplanowane na ten cel 34 tys. zł nie wystarczyły i urzędnicy muszą ogłosić kolejny przetarg by znaleźć wykonawcę przesunięcia.
 
Bliżej ogrodzenia
Opracowaniem dokumentacji projektowo – kosztorysowej dla ogrodzenia boiska dla LKS–u z dzielnicy Studzienna zajmie się raciborska firma Projektowanie, Nadzór i Kosztorysowanie Robót Budowlanych mgr inż. Kazimierz Kasztan. Zaproponowała za usługę 2,8 tys. zł, prawie 10 razy mniej niż konkurencja.
 
Powiat da za logo 2500 zł
Do 15 listopada można nadsyłać propozycje logo Powiatu Raciborskiego wraz z uproszczoną księgą znaku. Konkurs jest ogólnopolski. Autor zwycięskiej pracy otrzyma 2500 zł. Autorzy drugiej i trzeciej pracy – po 500 PLN brutto. Prace konkursowe należy przesłać na adres Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej.
 
Z wizytą w Walii
W październiku w Wrexham (Walia) odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 40-lecia partnerstwa oficjalnych partnerów Powiatu Raciborskiego. Otwarto wystawę sztuki z prezentacją prac ośmiu artystów z czterech powiatów, w tym dwóch z Raciborszczyzny – Ewy Lenard i Grzegorza Tomasiaka.
 
Szukają superwolontariuszy
Trwa nabór wniosków o przyznanie tytułu „Wolontariusz Roku 2010”. Tytuł przyznany będzie w czterech kategoriach: pomoc społeczna, ochrona zdrowia,  sport i kultura. Kandydatów mogą zgłaszać osoby indywidualne, instytucje publiczne, związki, stowarzyszenia i fundacje w magistracie do 17 listopada.
 
Wybory niepełnosprawnych
Wyborcy niepełnosprawni mogą 21 listopada głosować w wybranym przez siebie obwodzie głosowania dostosowanym do ich potrzeb. Muszą jednak do 16 listopada złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym obwodzie. Na terenie Raciborza jest 7 takich punktów.
 
Arena Rafako przy Łąkowej
Miasto zawarło umowę z raciborską spółką na nazwę hali sportowej przy ul. Łąkowej. Wkrótce nie będzie nosiła nazwy OSiR, tylko „Arena Rafako”. Firma zapłaci miastu za możliwość nazwania obiektu. Ile? – Określoną kwotę – tylko tyle zdradził na razie prezydent Raciborza.
 
Przemowy pod pomnikiem
Miejskie uroczystości Święta Niepodległości 11 listopada rozpoczną się o godz. 10.30 uroczystą mszą św. w kościele farnym. O godz. 11.30 nastąpi przejście z Rynku ulicą Odrzańską pod pomnik Matki Polki. Tam pogranicznicy i harcerze zaciągną wartę. Zaplanowano m.in. przemówienia okolicznościowe.
 
Znów jednomyślność
Październikowa sesja rady powiatu kolejny raz upłynęła w zgodzie i bez sprzeciwów. Cały porządek obrad został przegłosowany bez głosów wstrzymujących się oraz przeciwnych. Jeśli prześledzić ostatnie posiedzenia rady to już standard, że jej członkowie zgadzają się ze wszystkim co szykuje na sesje zarząd powiatu.
 
Ewa Lipska w Raciborzu
Poetka, o której Marek Rapnicki z RCK mówi, że „jest druga w kraju, po Wisławie Szymborskiej” przyjedzie w sobotę 6 listopada do Raciborza, aby wziąć udział w promocji kolejnego, dwunastego już, numeru Almanachu Prowincjalnego. Spotkanie z Lipską rozpocznie się o godz. 17.00.
  • Numer: 44 (963)
  • Data wydania: 02.11.10