Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Prąd na polu

10.08.2010 00:00 red
Pan Michał, ze sklepu przy ul. Cecylii, prezentuje jak wygląda zestaw przetwornicy napięcia z niezbędnym okablowaniem.

Jeśli nie masz talentu muzycznego i znudziły ci się wszystkie piosenki znajomych, weź ze sobą na piknik źródło prądu i włącz muzykę. Dziś to już nie problem. Wystarczy akumulator i przetwornica napięcia. Przetwornica zmieni niskie napięcie z akumulatora na takie, jakie jest w domowych gniazdkach elektrycznych. – Podłączyć w ten sposób można niemal wszystko. Tylko długość działania tych urządzeń będzie różna. Im jest większy pobór prądu podłączonego urządzenia, tym krócej wytrzyma akumulator – wyjaśnia Michał Cmok, pracownik sklepu elektronicznego.
Nikt jednak nie będzie brał na biwak pralki. Choć jak mówią w elektronicznym centrum, gdybyśmy chcieli podłączyć w ten sposób komputer wraz z monitorem, akumulator wytrzymałby dosyć krótko.  – Przetwornice dobrze sprawdzają się w zasilaniu przenośnych  urządzeń grających, które w ten sposób będą działały od kilku do kilkunastu godzin – tłumaczy Robert Rzytki, właściciel sklepu.
Przetwornice napięcia są różnych typów. Dobiera się je w zależności od tego co chcemy nimi zasilać. Przetwornice  o mocy do 300W mogą być używane w samochodach, podłączone przez gniazdo zapalniczki. Przetwornice o większej mocy muszą być podłączane bezpośrednio z zacisków akumulatora.
Chcąc dobrze dobrać opisany zestaw, zawsze pytajmy w sklepie o konfigurację. Sprzedawca podpowie nam, która przetwornica nadaje się do jakich celów. Najtańsze takie urządzenia kosztują 50 zł.

(woj)

  • Numer: 32 (951)
  • Data wydania: 10.08.10