Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 30 (949) Data wydania: 27.07.10

Te zegary mają duszę

Zegary, dzwony i kuranty produkowane w Czernicy dotarły aż do Czadu, Korei Południowej i na Filipiny.

Prace, wykonywane w czernickim zakładzie, zachwycają na całym świecie. Ich zegary można podziwiać w Estonii, Bułgarii, Rumunii czy Azerbejdżanie. Ze szczytu palmy w Czadzie dobiegają dźwięki, skonstruowanego w Czernicy elektronicznego dzwonu. Słynny wrocławski zegar, z którego codziennie wypadają dwie piłeczki i odliczają czas do Euro 2012 to też ich robota.
Po 36 latach od założenia firmy, ponad 7 tysięcy dzwonów, które biją dzięki rzemieślnikom z Czernicy w różnych częściach świata, wzywa co dzień wiernych na Anioł Pański czy na niedzielne nabożeństwa. Kolejne pokolenie kontynuuje dzieło Antoniego Rducha. Zięć Grzegorz Klyszcz z żoną Bernadetą Rduch i dziewięcioletnim synem Piotrem podzielili pasję i sposób na życie nestora rodu.

Elektroniczny organista zawsze w formie

– Kiedyś ludzie od razu po dźwiękach dzwonu wiedzieli, w jakiej formie jest kościelny. Jak ciągnął słabo to wiadomo było, że jest po „długim weekendzie” – żartuje Grzegorz Klyszcz. – Teraz, w dobie zaawansowanej elektroniki, nie ma takiego problemu. Dzięki automatycznym systemom napędowym do dzwonów wystarczy nacisnąć guzik – dodaje Klyszcz. Chociaż, jak przyznaje, elektroniczne rozwiązania budzą czasem kontrowersje. – Tak było np. z elektronicznym organistą. Księża zgłaszali nam takie zapotrzebowanie, zwłaszcza w parafiach na wschodzie kraju, gdzie brakuje organistów, a msza wiadomo, inaczej wygląda z oprawą muzyczną. Przygotowaliśmy taki system, działa bez zarzutu, ale zdarzają się czasem nieufni parafianie – opowiada Klyszcz. Żeby sprawdzić jak elektroniczny organista sobie radzi, warto przejechać się chociażby do raciborskiej parafii Jana Chrzciciela na mszę w ciągu tygodnia.

Na palmie w Czadzie

Zamówienia do czernickiej firmy spływają z całego świata. Ich zegary zdobią katedrę w Sofii, dzwony montowali na Filipinach i w Korei Południowej. Wykonywali prace dla ś.p. prezydenta Kaczyńskiego. – Czasami zdarzają się zabawne sytuacje. Pamiętam, jak ksiądz z Czadu zamówił dzwon elektroniczny. Zadzwoniłem i poprosiłem, żeby przysłał zdjęcia, jak będą mieć wszystko gotowe. Okazało się, że głośniki zamontowane zostały na palmie – wspomina Grzegorz Klyszcz.

Jak w manufakturze

– Każdy zegar jest indywidualny, nie ma seryjnej produkcji. Wiadomo, część zamówień robi się dla pieniędzy, ale nie to jest najważniejsze. Ja mam największą satysfakcję, jak uda mi się zmierzyć z jakimś wyzwaniem technicznym – zapewnia Klyszcz. Oczkiem w głowie pana Grzegorza jest zegar na pałacu Saturna w Czeladzi. – Dostałem wolną rękę i stworzyliśmy tam całą aranżację, odwołującą się do gwiazd, wszechświata, nieba. Ale największym komplementem dla mnie było, kiedy w dniu iluminacji zegara można było usłyszeć „Ale zajebisty”. To z  ust młodzieży chyba ogromny komplement – mówi Grzegorz Klyszcz. Jak przyznaje pan Klyszcz, wielkim wyzwaniem był też wrocławski zegar, odliczający czas do Euro 2012, kiedy trzeba było projekt wykonać w dwa miesiące. – Pomysł był taki, żeby została jakaś pamiątka, stąd właśnie wypadające piłeczki, po dwie dziennie o różnych porach. Podobno są tacy, którzy specjalnie pod zegarem czekają – opowiada Klyszcz.

Dzwon porusza sumienie

Pytany o to, co takiego jest w tych zegarach i dzwonach, że chcą mieć je ludzie na całym świecie, Grzegorz Klyszcz odpowiada pewnie: – wykonanie takiego zegara wymaga czasu, wysiłku, serca. Z jednej strony służą po prostu, żeby upiększyć elewację, ale z drugiej, często się mówi, że stare zegary mają duszę. A dzwony... dzwony poruszają sumienie, dzwonią na trwogę, dzwonią na radość. Dlatego muszą być dobrze zrobione, żeby nie można było przejść obok nich obojętnie – zapewnia Klyszcz

Beata Matuszek