Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

Św. Krzysztof niech nas prowadzi

20.07.2010 00:00 red
Jubileuszowy 50. odpust ku czci św. Krzysztofa odbędzie się 25 lipca w Pogrzebieniu.

Historia pogrzebieńskiego odpustu sięga 1957 r., kiedy do biskupa katowickiego Stanisława Adamskiego zwrócono się z propozycją, aby w miejscowym kościele jeden z ołtarzy poświęcić św. Krzysztofowi i zorganizować tzw. odpust szoferski. Prośbę taką wystosował ks. Józef Długołęcki, ówczesny proboszcz Pogrzebienia. Poświęcenie ołtarza św. Krzysztofa odbyło się w maju 1960 r. Inicjatywa jego budowy wyszła od grupy kierowców z Raciborza i Rybnika. Poprosili oni przy tym o ustanowienie przy ołtarzu wieczystego odpustu 25 lipca albo w niedzielę po tym dniu następującą. Biskup do próśb tych odniósł się przychylnie i odtąd w Pogrzebieniu szczególnie pielęgnowany jest kult patrona kierowców.

W tej chwili trwają przygotowania do 50. już odpustu. 25 lipca odbędzie się zbiórka kierowców i motocyklistów na parkingu przy pawilonie handlowym Papi, na skrzyżowaniu Pogrzebień – Kornowac. O godz. 10.00 nastąpi przejazd kolumny pojazdów do kościoła w Pogrzebieniu, gdzie o godz. 10.30 odbędzie się msza św. w intencji kierowców i użytkowników ruchu drogowego, koncelebrowana przez abpa Damiana Zimonia. Po mszy nastąpi poświęcenie pojazdów i wspólny posiłek.

Tego dnia zaplanowano również piknik motoryzacyjny z mnóstwem atrakcji. W programie m.in.: prezentacja pojazdów, koncert orkiestry dętej, konkursy i zabawy sprawnościowe dla dzieci i młodzieży na skuterach i rowerach oraz zabawa taneczna. Głównym celem imprezy jest propagowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Organizatorem pikniku są mieszkańcy Pogrzebienia.

(oprac. e.Ż)

  • Numer: 29 (948)
  • Data wydania: 20.07.10