Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

Wieści gminne

13.07.2010 00:00 red
Prześwietlą kanalizację
Kuźnia Raciborska.  W wakacje zaczną się remonty ul. Świerczewskiego i Kościuszki w Kuźni. – Najpierw trzeba zbadać stan kanalizacji i odpływów. Musimy zrobić prześwietlenie, gdyż rury leżą tam 5 metrów pod ziemią, a tak głębokie wykopy zagrażałyby pobliskim budynkom. Wcześniej remont nie ma sensu – wyjaśniała na sesji burmistrz Rita Serafin. Drobne naprawy nawierzchni już wykonano. Remont obu ulic pochłonie ok. 2 mln zł.
 
Wyścigi na Brzozowej
Kuźnia Raciborska. Radna Grażyna Tokarska, podczas obrad sesji rady miasta w Kuźni Raciborskiej, zgłosiła prośbę do miejscowej policji. Zaniepokoiło ją zachowanie młodszego pokolenia mieszkańców gminy. – Młodzież w naszym mieście urządza niebezpieczne wyścigi samochodowe wzdłuż ul. Brzozowej. Inni w weekendy, wracając z imprez, rozbijają butelki – mówiła. Zaniepokojeni tymi wybrykami mają być mieszkańcy Kuźni. Z raportu miejscowej policji wynika, że w pierwszym półroczu odnotowano około 25 przestępstw.
 
Pomogli powodzianom
Rudnik. Miejscowa parafia opłaciła i zorganizowała wycieczkę w Góry Stołowe dla 16 uczniów z terenów powodziowych. Urząd Gminy z finansową pomocą kopalń Jankowice i Staszic zaproponował wypoczynek w Dziwnówku dla 28 dzieci; trzy matki z małymi dziećmi pojechały na 14-dniowe wczasy do Darłowa. 12 miejsc bezpłatnego wypoczynku ufundował również opolski Caritas. To niektóre z darów zaoferowanych tym, którzy ucierpieli wskutek wylewów Odry.
 
Spotkanie scalanych
Pietrowice wielkie.  Trwa postępowanie administracyjne w sprawie scalania gruntów na terenie obrębów Pietrowice Wielkie i Cyprzanów w ramach programu PROW na lata 2007-2013. Kolejne zebranie uczestników scalania celem określenia zasad szacunku odbędzie się 19 lipca o godz. 19.30 w budynku OSP.
 
Karpowicze na dożynki
Krzyżanowice. Wiadomo już kto będzie gwiazdą dożynek gminnych, które w tym roku odbędą się w Rudyszwałdzie. Organizatorzy zakontraktowali popularną Karpowicz Family znaną z hitu „A ku ku”.
 
Od Niemców dzielą nas pokolenia
Krzyżanowice. Wójt Leonard Fulneczek przebywał z roboczą wizytą w partnerskim Seeshaupt w Niemczech. Towarzyszył m.in. grupie dzieci z Chałupek, które tam podjęto gościną. – Zaproszono mnie do miejscowego urzędu, gdzie głowę zapełniłem wiedzą jak pracuje tamtejszy samorząd. Wydawało się, że już ich doganiamy, ale tak naprawdę to dzielą nas od Niemców  całe pokolenia – przyznał na przedwakacyjnej sesji.
 
Katalog zniszczeń
Krzyżanowice. Wiceprzewodniczący miejscowej rady Krystian Rybarz zauważył potrzebę stworzenia rankingu najszybciej i najbardziej poddtapianych miejsc w gminie, wskutek intensywnych deszczy i wylewania rzeki czy potoków. – Stwórzmy go by wiedzieć gdzie są napilniejsze problemy do rozwiązania – poprosił na sesji.
 
Rdza zniknie
Krzyżanowice. Radny z Tworkowa Hubert Kasza zwrócił się do wójta o odświeżenie zardzewiałych balustrad przy ulicy Młyńskiej i Stawowej. Od władz uzyskał zapewnienie, że zostaną one pomalowane.
 
Prokurator każe zmienić uchwałę
Rudnik, Pietrowice Wielkie. Prokurator Rejonowy wezwał samorządy obu gmin do zmiany uchwały, ustalającej opłaty w tamtejszych przedszkolach. Nie zawierają one katalogu świadczeń jakie zyskuje w placówce dziecko. 5 godzin przebywa ono tam nieodpłatnie, należy więc wyliczyć za co rodzic płaci w publicznym przedszkolu. W Rudniku zapowiedziano nowelizajcę gminnej uchwały, w Pietrowicach Wielkich radni chcą z tym zaczekać do końca wakacji.
 
Jak przepędzić tiry ze wsi?
Rudnik. – Ciężki transport idzie przez Szonowice. Niszczy nam lokalne i powiatowe drogi – zaalarmowała na sesji radna Teresa Neblik. Goszczący na sesji Norbert Parys ze starostwa poradził, by ciężarówkom robić zdjęcia i spisywać rejestracje. – A najlepiej trzeba policję wysłać, przecież sam nie będę pilnował – dodał.
 
Lepik w oponach
Rudnik. Szef komisji komunalnej Stanisław Janik przypomniał wójtowi by podjazd obok szkoły w Szonowicach został naprawiony, bo obecnie „lepik rozpływa się do opon” na co narzekają nie tylko miejscowi kierowcy.
  • Numer: 28 (947)
  • Data wydania: 13.07.10