Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (945) Data wydania: 29.06.10

Racibórz interesuje się śmieciami

Na ostatnim spotkaniu Związku Subregionu Zachodniego nie zabrakło przedstawicieli naszego miasta. Głównym tematem była gospodarka odpadami.
– Gminy będą musiały uważać na zapisy w swoich umowach z odbiorcami odpadów, aby zastrzec sobie, że firma z którą taką umowę podpiszą powinna się wykazać, gdzie jest zapewnione miejsce do składowania śmieci. Śmieci nie mogą trafić do miejsca, którym gminy nie musiały się wcześniej interesować. Dodatkowo chodzi o to, aby śmieci podlegały jeszcze selektywnej zbiórce, aby jak najwięcej można było odzyskać. Mowa tu o 75% odzyskiwanych śmieci – tłumaczy Adam Wawoczny, dyrektor biura Związku Subregionu Zachodniego.
 
Racibórz nie będzie woził śmieci
 
Na ostatnie spotkanie Związku Subregionu Zachodniego przybyli przedstawiciele firmy Sego z Rybnika, którzy kompleksowo przedstawili problem. Najwięcej pytań mieli samorządowcy, którzy w swoich gminach mają składowiska odpadów. – Składowisko odpadów nie jest rzeczą nowoczesną. Mamy wprawdzie wstępne segregowanie, ale też świadomość, że w ten sposób 75% nie odzyskamy. Racibórz mając własne składowisko, nie będzie woził wszystkich odpadów do Rybnika – mówił Mirosław Lenk, prezydent Raciborza.
 
Trzeba się zastanowić
 
Przedstawiciele Subregionu mogą teraz spokojnie przemyśleć propozycję wywozu śmieci do segregacji w Rybniku. Szczególnie dotyczy to gmin, które nie mają na swoim terenie składowisk ani segregowni odpadów. – W jednej tonie odpadów komunalnych znajduje się około 50% odpadów ulegających biodegradacji. Proszę sobie wyobrazić, ile wasza gmina wywozi odpadów komunalnych i jaki procent z nich jest biodegradowalnych. Do tego trzeba zwrócić uwagę na przemysł, który działa u was. Firmy, które zajmują się obróbką drewna wytwarzają tylko odpady biodegradowalne. Firma, która odbiera śmieci, spełnia wymogi, jakie jej narzucacie. Jeśli dojdziecie do wniosku, że wystarczy jeśli odpady trafią na składowisko, to firma będzie jeździć na składowisko, bo dla niej jest to bez znaczenia. Ona nie poniesie kary finansowej za to, że odpady biodegradowalne trafiły na składowisko – mówiła do władz Agnieszka Kozera z firmy Sego.
 
Czy warto spalać?
 
Na spotkaniu poruszono również problem spalarni śmieci, jako źródła dodatkowej energii. – Ja myślę, że tu na Śląsku, w tych niedużych gminach, bardzo wielu mieszkańców segreguje śmieci u źródła. Przynajmniej te trzy rodzaje: plastik, szkło i metale. W mojej gminie to jest przynajmniej druga część tego, co jest wywożone w kubłach. Spalarnie są bardzo potrzebne w tych krajach, które mają bardzo niską kulturę cywilizacyjną, pochodzącą z krajów beduińskich. Proszę się wybrać do Brukseli. Tam spalarnia jest potrzebna, bo żaden beduin nie wysegreguje niczego. Jego sposobem bycia jest, kiedy cokolwiek odpakuje, to rzuca na ziemię. Nawet nie ma modelu takiego, że trzeba to zanieść do kosza – oburzał się Tadeusz Chrószcz, wójt Marklowic.
 
(eko), (ska)