Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17 (937) Data wydania: 27.04.10

Pytania pod kluczem

Kłótnie o treść i poziom matur pewnie się nie skończą. Czy ktoś zakwestionuje jednak, że procedury bezpieczeństwa są nieprawidłowe?
Katarzyna Dedek, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych w Raciborzu w skrócie wyjaśnia czytelnikom procedury matur.
 
– Arkusze maturalne przychodzą do szkoły rano, w dniu matury. Są zamknięte w kopertach i obanderolowane, chowamy je do sejfu. Przed egzaminem przychodzi do naszego gabinetu komisja z przedstawicielami uczniów. Sprawdzają czy żadna z kopert nie jest naruszona – wyjaśnia Dedek. Następnie zabierają arkusze na salę, gdzie wstęp mają tylko uczniowie i członkowie komisji. Przy wejściu na salę egzaminu maturzyści muszą się wylegitymować dokumentem ze zdjęciem i nr PESEL. Dostają dwie naklejki z kodem kreskowym i swoim nr PESEL. Muszą je przykleić na arkuszach. To ich jedyny podpis na pracy, nie ma miejsca na imię czy nazwisko.
 
Podczas trwania matury nikt nie może wychodzić z sali. Nie można mieć na ławce żadnych maskotek ani jedzenia. Egzamin trwa na poziomie podstawowym: z języka polskiego i matematyki 170 minut, z języka obcego 120 minut – tłumaczy Katarzyna Dedek
 
– Wypełnione arkusze pakuje się po 20 sztuk do szarych kopert jeszcze na sali egzaminu. Następnie komisja przychodzi z nimi do dyrekcji, gdzie są rozliczani z liczby oddanych egzemplarzy. Naszą rolą jest przesłanie matur dalej, do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. OKE, losowo rozdziela prace pomiędzy wszystkie komisje sprawdzające. W Raciborzu działają dwie takie komisje, z jęz. angielskiego i jęz. polskiego, przy II LO – dodaje dyrektor.
 
– Sama biorę udział w sprawdzaniu matur. Chcę wyjaśnić pewną niejasność. Nie jest prawdą, aby nauczyciele podczas oceniania, kierowali się sztywnym kluczem. Klucz może tylko pomóc. Czasem widzimy, że uczeń napisał dobrze i na temat, ale niezgodnie z kluczem. Wtedy dopisujemy uwagę do klucza i przyznajemy punkty za jego pracę. Każda matura jest sprawdzana indywidualnie. To krzywdzące dla nas, że ludzie tak oceniają naszą rolę i pracę. Nie zależy nam aby kogoś oblać – tłumaczy Dedek.
 
(woj)