Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17 (937) Data wydania: 27.04.10

Gwarę znają uczniowie, wójt i pleban

Ślązacy to ludzie, którzy mają głowę na karku, szanują pracę a do tego bajek znają co niemiara. Ludowymi mądrościami z bajek dzielili się w Nędzy uczestnicy konkursu gwary śląskiej.
Bajek po śląsku można było posłuchać 22 kwietnia w ZSG w Nędzy, podczas konkursu „Za siedmioma górami, za siedmioma lasami, czyli pobojomy se...”.

Okazało się, że niemal każdą bajkę można przełożyć na śląskie realia. Była więc m.in. „Śniyżka i krasnoludki”, „Złoto rybka”, „Czerwony Kapturek” i „Trzy wieprzki”. Z wielu z nich wyłaniał się obraz Ślązaka jako człowieka roztropnego, pracowitego i nie pozbawionego humoru. Uczestników oceniano w trzech kategoriach wiekowych. Wśród klas I-III szkoły podstawowej pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Achtelik z ZSG Nędza. Drugie miejsce zajęli Kinga Brzoska, Dominika Szulc i Kevin Kowoll z SP z Zawady Książęcej, a trzecie Anita Brzoska, Sandra Pieruszka i Patryk Rochowiak z SP Kuźnia Raciborska. Wyróżnienie przyznano Szymonowi Krauze i Klaudii Franke. W klasach IV-VI zwyciężyli Nicole Sowa, Monika Pielczyk i Natalia Haberkiewicz z ZSG Nędza. Drugie miejsce zajął Andrzej Skatuła z Raciborza, a trzecie Edyta i Monika Makulik oraz Mariola Kuśka z Rudy. W kategorii gimnazjum przyznano dwa wyróżnienia – Barbarze Marcol i Sandrze Kalinickiej.
 
– Do gwary nie mamy zastrzeżeń, uczniowie świetnie sobie z nią radzą i to jest optymistyczne. Zapominają natomiast o dykcji, emisji głosu, gestykulacji. Samo nauczenie się tekstu na pamięć nie wystarczy – mówiła Kornelia Czogalik, przewodnicząca jury. Jednym z jurorów był ks. Mariusz Babula, pochodzący z Zabrza wikary z Rud, który rozbawił wszystkich „wicem” o górnikach. Znajomością gwary i nienaganną pamięcią wykazała się również wójt Anna Iskała, która wyrecytowała gwarą wiersz o śląskich rycerzach. Organizatorkami VI już edycji konkursu z ramienia szkoły były Maria Joszko i Joanna Trybała.
 
(e.Ż)