Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

PSIAK na ekranie

22.12.2009 00:00
– Żeby tylko tablice informacyjne nie zakryły zabytków – to przestroga lokalnego historyka adresowana do urzędników.
W ramach projektu wartego 600 tys. zł powiat raciborski oznaczy swe Atrakcje Kulturowe specjalnymi tablicami. W Hotelu Polonia wyświetlono film informujący o przedsięwzięciu. Dyskutowali o nim samorządowcy i eksperci.
 
Konferencję na temat projektu pt: „Powiatowy System Informacji o Atrakcjach Kulturowych na Ziemi Raciborskiej – PSIAK” to element projektu, na który starostwo pozyskało pół miliona złotych. Kolejnym jest film wyprodukowany przez RTK, wg scenariusza Lucyny Gadaj. Trwa 8 minut, zaprezentowano w nim m.in. listę zabytków – Atrakcji Kulturowych oraz wygląd tablic, jakie staną obok nich.
 
W wyborze obiektów pomógł Leon Wachowski z PTTK. – Z masy propozycji wybrał najatrakcyjniejsze z punktu widzenia turysty – powiedziała Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na zamku Piastowskim w Raciborzu. Udział w projekcie ma też historyk Paweł Newerla, który wsparł urzędników w niemieckim nazewnictwie raciborskich zabytków. – Obiekty mają swe nazwy w języku niemieckim, do których się już przyzwyczajono, a nowe i dosłowne tłumaczenia wprowadzają w błąd. Dlatego poprosiliśmy o pomoc pana Newerlę – dodała Wójcik.
 
Na konferencji poruszono ważki problem, czy umieszczanie kolejnych tablic na zabytkach Raciborszczyzny nie wpłynie negatywnie na ich wizerunek. – W niektórych przypadkach będzie to np. czwarta tablica umieszczana na budynku, jak w przypadku kościoła św. Krzyża – zauważył Paweł Newerla. – Po to się tu spotkaliśmy, by poznać opinie naszych ekspertów i samorządowców i w przetargu na wykonanie oznakowania je uwzględnić – tłumaczył starosta Adam Hajduk.
 
Swym projektem powiat wyprzedził Samorząd Województwa, który dopiero zabiega o środki na Śląski System Informacji Turystycznej. – To dopiero początek. Kiedy oznaczymy 54 obiekty lub obszary atrakcyjne kulturowo, nie zapomnimy o kolejnych zabytkach – zapowiada Grażyna Wójcik. Jak dotąd na wszystkie wnioski zarządzanej przez nią komórki starostwa przyznano środki zewnętrzne.
 
(ma.w)
  • Numer: 51/52 (923/924)
  • Data wydania: 22.12.09