Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 18 (890) Data wydania: 05.05.09

Gdzie jest rower proboszcza?

Od 30 kwietnia policjanci zwracają szczególną uwagę na osoby poruszające się na czarnych rowerach. Jedna z nich jeździ na bicyklu proboszcza Jana Szywalskiego. Prałat został okradziony dziś przed południem.

– To był dobry rower, miał biegi – wspomina proboszcz parafii Krzyża Świętego. Duchowny, jak co dzień, postawił pojazd przed plebanią. Kiedy o godzinie 10.00 szykował się do przejażdżki, okazało się, że nie ma na czym jechać. Policja potraktowała sprawę priorytetowo. Dyżurny natychmiast rozesłał informacje do patroli na mieście, aby te zwracały szczególną uwagę na podejrzane osoby poruszające się na czarnych rowerach.

Proboszcz Jan Szywalski i jego nieodłączny pojazd to już symbol Raciborza. Ksiądz zawsze wolał przejażdżkę na świeżym powietrzu niż stanie w korkach. Jeszcze cztery lata temu poruszał się na zabytkowym rowerze, pamiętającym czasy przedwojnia. – Oddałem go cztery lata temu proboszczowi z Borucina. On lubi takie starocie. Moja znajoma wygrała na loterii męski rower, który był jej niepotrzebny. Kupiłem go za nieduże pieniądze, bo za 200 zł. Szkoda, że go ukradli, przyzwyczaiłem się już do niego - mówi Szywalski.

Ostatni raz proboszcz pojawił się na jednośladzie na raciborskiej Masie Krytycznej. Jako rowerzysta wie, że potrzebne są zmiany. – Chodziłem dziś po sklepach za czymś nowym. Jeszcze nie dokonałem wyboru. Może ten się znajdzie, jak złodzieja sumienie ruszy. Po latach muszę stwierdzić, że najlepiej jeździło mi się na tym starociu. Nie miał biegów, ale „wyjeździłem” go pod siebie – dodaje.

(acz)