Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 14 (886) Data wydania: 07.04.09

Baby, babki i zające

Choć do świąt jeszcze trochę czasu, mieszkańcy Tworkowa mieli okazję skosztować świątecznych przysmaków.

Najwięcej czasu zajmuje przygotowanie tortu. Poza dobrym smakiem, musi jeszcze ładnie wyglądać. Do morawianki też trzeba się przyłożyć. – Przepis otrzymałam od koleżanki z Czech – mówi Dorota Kuczera z Koła Gospodyń Wiejskich Owsiszcze. – Trzeba wziąć majonez, jajka, grzybki i ogórki, i dodać żelatyny. Pikantna potrawa idealna do chleba. Długo się przechowuje – dodaje.

Pani Dorota wraz z koleżankami swoje wyroby mogła zaprezentować dzięki Kiermaszowi Wielkanocnemu. Tworkowskie centrum kultury organizuje go co rok. – W tym roku przypadł na 29 marca. Pogoda nam nie dopisała, ale i tak w auli mamy tłumy. Jak na małą, regionalną imprezę to i tak spory sukces – mówi Grzegorz Utracki, dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Krzyżanowicach. Na kiermaszu zaprezentowało się kilkanaście kół gospodyń. Każde z nich kusiło stołami uginającymi się pod wyszukanymi potrawami.

Podstawą kulinarnej tradycji wielkanocnej są jaja, a więc i w Tworkowie nie mogło ich zabraknąć. Panie prześcigały się w najprzeróżniejszych farszach i dekoracjach. Na każdym stole znajdował się spory tort, poza tym były baby, serniki, paschy, mazurki, a także rola marcepanowa i serowa. Za złotówkę lub dwie każdy mógł kupić porcję tego na co miał smak. Na kiermaszu nie mogło zabraknąć również baranków. Pani Barbara z KGW Krzyżanowice przygotowała ich całe stadko. – Robię je tradycyjnie, z lukru. Trzeba poświęcić trochę czasu, aby baranek rzeczywiście przypominał baranka, ale myślę, że się udało – mówi dumna gospodyni. Tradycją jest, że na imprezie swoje stoiska mają również lokalne świetlice i rzemieślnicy.

Krystian Pitrasz na kiermasz przyniósł wyroby ze swojej pasieki. Na niewielkim stoliku piętrzyły się słoiki z najprawdziwszym miodem oraz świece z pszczelego wosku. Te ostatnie miały najróżniejszy kształt. Nie mogło zabraknąć królików oraz jaj. – Działają uspokajająco i jonizują powietrze. Są zdrowe, bo to sama natura. Nawet palą się inaczej od kupnych świec – zachwalał swoje wyroby pszczelarz.

Kilka stolików dalej mały warsztat rzeźbiarski rozłożył Karol Drobny. Klientów nie było dużo, więc artysta zajął się dłubaniem w drewnie. Już po kilkudziesięciu minutach w rękach pana Karola toporny kawałek drewna zamienił się w krasnoludka. – Najtrudniej rzeźbi się te figury, które mają najwięcej szczegółów i drobnych elementów. Ja już tak mam, że idąc drogą, bardziej patrzę na korony drzew niż pod nogi. Niektóre konary są już niemal gotową rzeźbą. Natura taka jest zdolna – śmieje się mężczyzna z dłutkiem w ręce.

(acz)