Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Prawo ulicy

27.01.2009 00:00
W Markowicach powstanie Słoneczny Stok na wniosek mieszkańców, którzy nie chcieli tu Mrówczej Góry. Projekty uchwał Rady Miasta dotyczą też ulicy Lekarskiej przy PKP oraz księdza prałata Carla Ulitzki w Ocicach.

Ksiądz Ulitzka był budowniczym kościoła w Ocicach. Jego ulica znajdowałaby się obok ulicy księdza Gadego, zasłużonego dla tamtejszej parafii. Wniosek parafian przeszedłby bez problemu, gdyby nie to, że jest jeszcze druga propozycja związana z nazwiskiem prałata. Ksiądz Konrad Glombik, pochodzący z Raciborza, przesłał radnym liczący 12 stron list z prośbą o nazwanie ronda okularowego imieniem Carla Ulitzki. – To głęboko przemyślana idea, z poparciem kurii i proboszcza. Sam uważam, że to ciekawy pomysł uświetnienia niegdysiejszego porboszcza parafii Świętego Mikołaja. Ocice to peryferie, wiadomo które miejsce jest zacniejsze – powiedział na komisji oświaty radny Piotr Klima, orędownik sprowadzenia do Raciborza prochów duchownego pochowanego pod Berlinem. – Mam dodatkowe wnioski KIK-u, by rondu nadać imię Świętego Mikołaja, a także od Sybiraków, którzy widzieliby w nerce obiekt upamiętniający ich tragedię – przyznał prezydent Mirosław Lenk. – Przeprowadźmy coś w rodzaju plebiscytu, jaką i gdzie nadać nazwę – zaproponował Piotr Klima. – Jak zaczniemy pytać zrobi się niepotrzebny zamęt – stwierdził prezydent.

Dyskutowano też o niewielkiej uliczce przy PKP. Piotr Klima był przeciwny nazwaniu jej Lekarską. – Sądzę, że środowisko lekarskie powinno mieć okazję odnieść się do tej propozycji. Żeby im krzywdy nie wyrządzić. To mało reprezentatywna ulica, a przecież nie nazwalibyśmy Nauczycielską drogi przy wysypisku śmieci – powiedział. Poparła go Krystyna Klimaszewska, ale Małgorzata Lenart (obie reprezentują środowisko medyczne) uznała, że to rozwiązanie nikogo nie obrazi. Komisje przegłosowały projekt uchwały, która znajdzie się w porządku środowej sesji.

(ma.w)

  • Numer: 4 (876)
  • Data wydania: 27.01.09