Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (867) Data wydania: 25.11.08

Problem inkubatora czy królika?

Każdy z nas był kiedyś w cyrku i widział iluzjonistę wyciągającego zręcznie królika z kapelusza. Ludzie zastanawiają się jak on to zrobił? Gdzie go miał schowanego? W kieszeni czy w rękawie marynarki, ale nie mógł go tam schować, bo królik jest za duży. Nie mając wiedzy na temat tej sztuczki, mało kto potrafi odgadnąć jak on to zrobił?

Podobnie jest z organizacjami pozarządowymi, czyli III sektorem w Raciborzu. Ostatnio nasiliły się negatywne opinie dotyczące instytucji samorządowych i pozarządowych. Co jest grane w III sektorze w Raciborzu?

Przytoczę jeden wniosek z mojej pracy magisterskiej na temat „Udziału III Sektora w Życiu Społeczno-Kulturalnym Miasta Raciborza”: „Wspólnota i tożsamość ideologiczna,  a także chęć działania przekazywana za pomocą wspólnego języka i Solidarności jest III sektorowi niezbędna. Bez odwołania się do tej tradycji będzie bardzo trudno poprawić sytuację społeczeństwa obywatelskiego wobec instytucji samorządowych i pozarządowych w Raciborzu”.

Moim zdaniem do tego celu jest powołany Inkubator Organizacji Pozarządowych w Raciborzu w osobie pana Piotra Dominiaka. Z przykrością muszę stwierdzić, że działania inkubatora są żadne w animacji społeczno-kulturalnej organizacji pozarządowych. Piotr D. nie zna znaczenia „Solidarności” w życiu społeczno-kulturalnym, co jest czytelne w broszurach wydanych przez inkubator. Częściej stosowane jest słownictwo, które stało się wzorem nie tylko dla lidera inkubatora typu: głupich rozwiązań, niemądrych decyzji, nieprzemyślanych posunięć czy też głupota i ignorancja (IOP Racibórz 2008, Magdalena Myśliwy, s. 36). Hasło IOP jest dobre, przyznaję, że mi się podoba i brzmi następująco: „ Partnerstwo Szansą Rozwoju Lokalnego”. Martwi mnie fakt, że nie próbuje pan Piotr Dominiak zrozumieć rozwoju, a ostro już chciałby wspólnie zarządzać. Problem istnieje, bo jest rywalizacja i agresja między członkami III sektora, a niepowodzenia przypisuje się instytucją samorządowym.

Piotr Dominiak w Dzienniku Zachodnim przedstawił listę stowarzyszeń działających na terenie Raciborza pomijając stowarzyszenia głuchych, niewidomych czy chorych na raka i innych. Jest to karygodne żeby z powodu inwalidztwa czy choroby pomijać je celowo i mówić, że są tylko na papierze. Zastanawia mnie postawa Inkubatora wobec III sektora w Raciborzu, czy działania od sierpnia 2007 do kwietnia 2008 nie są działaniami tylko na papierze? Po tym artykule już wiem, że w Raciborzu działają bardzo energicznie aż dwie organizacje pozarządowe, takie jak Rosynant i ASK z inkubatorem w jednej osobie, które to wyszły z szeregu raciborskiego III sektora dla polityki łamiąc w ten sposób kręgosłup moralny społeczeństwa lokalnego, którego główną cechą jest więź społeczna.

Mechanizm egoistycznego interesu jest wykorzystywany przez innego lidera RSS Nasze Miasto pana Roberta Myśliwego. On to manipulując dość sprawnie III sektorem za pomocą Dawida Wacławczyka i Piotra Dominiaka pozyskuje dla siebie elektorat, który to dość czytelnie spełnia się w portalu raciborskim stosując nienawiść i wrogość do wszystkiego innego, odmiennego, ale ideowo wspólnego, czyli dobra ogółu.

Na to wszystko patrzą mieszkańcy Raciborza i zastanawiają się (podobnie jak z tym królikiem) mówiąc, że to wszystko iluzja raz się pojawia jakieś stowarzyszenie, a raz znika.

Moim obowiązkiem jest pisać o III sektorze w Raciborzu. Jestem założycielem RSK ASK od podstaw i osoby, które w nim działają zapomniały jak je namawiałem i  przekonywałem do „Idei Społeczeństwa Obywatelskiego”. Zawsze zależało mi na jakości nie na ilości w realizacji przyjętych przez ASK zobowiązań w zaspokajaniu potrzeb społecznych w kulturze. Społeczna kontrola (nie iluzja) może to zmienić dla naszego dobra    i naszych dzieci.

Józef Nakraszewicz