Numer: 32 (851) Data wydania: 05.08.08

Udany rok na szosie

Doskonale radzili sobie w tegorocznym sezonie kolarze Cyklo Klubu Ziemia Raciborska i UKS 7 Racibórz.

KOLARSTWO SZOSOWE

Kolarze startują praktycznie co sobotę i niedzielę na wyścigach w kraju i za naszą południową granicą, a jeżeli jest to wyścig etapowy, to przez kolejne dni tygodnia. Już na rozpoczęciu sezonu w Sobótce bardzo dobrze pojechali juniorzy młodsi, w składzie Karol Kuczyński, Krzysztof Michna, Szymon Strzeduła i Piotr Grycan. Na 225 startujących Szymon zajął 15 m., Krzysztof 29 pozycję, a Karol był 35. W juniorach Łukasz Piela, Daniel Bednarczuk i Jarosław Budnik przyjechali w środku stawki .

Następnymi silnie obsadzonymi zawodami był VIII Międzynarodowy Wyścig Kolarski w Kłomicach, gdzie Szymon Strzeduła zajął 10 m., Karol Kuczyński 24 m., a  Krzysztof Michna 25 m. W juniorach Tomasz Strzeduła minął metę jako 25, a Łukasz Piela jako 30.

W I Serii Pucharu Polski w Strzelcach Krajeńskich, w jeździe indywidualnej na czas junior młodszy, Szymon Strzeduła, „wykręcił” 11 czas dnia, natomiast ze startu wspólnego zajął 4 m., a Krzysztof Michna 19 m. Międzynarodowy wyścig w Chrząstowicach przyniósł 5 m Szymonowi Strzedule,  15 m. Karolowi Kuczyńskiemu 33 Krzysztofowi Michni. W juniorach zawodnicy zajęli miejsca w przedziale od 23 – Tomasz Strzeduła, do 71 – Jarosław Budnik. W Orlikach dobrze pojechali Łukasz Strzeduła – 4 m. i Martin Herzog, który minął metę jako 24.

Do 35 Jubileuszowego Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Juniorów Młodszych ,,Po Ziemi Kluczborskiej” trener Roman Michna  wystawił jedynie skład 3-osobowy z uwagi na to, że jest to wyścig  bardzo trudny (6 etapów), a startują tam pierwsze reprezentacje Rosji i wszystkie najsilniejsze polskie ekipy kolarskie. Tu również nasi juniorzy młodsi udowodnili, że należą do czołówki europejskiej. Szymon Strzeduła dwa etapy zakończył na 6 m., jeden na 8 m., raz był 9, 11 i 19. Szymon, walcząc o zwycięstwo z Alexandrem Matrasowem z Rosji, na 50 m przed metą w zaciętej walce o wygraną, szczepili się rowerami i doszło do groźnej kraksy, jednak obaj ukończyli wyścig. Karol Kuczyński w tych samych zmaganiach zajął dobre 7, 24, 25, 30, 41, 55 miejsca na poszczególnych etapach. Krzysztof Michna natomiast był 22, 24, 27, 35, 39 i 54.

W klasyfikacji indywidualnej, końcowej najwyżej z raciborskich kolarzy po 6 etapach sklasyfikowany został Szymon – na 9 m. Natomiast w klasyfikacji na najlepszego górala po 6 etapach zajął on 11 pozycję . W klasyfikacji drużynowej kolarze CK Ziemia Raciborska zajęli 7 m. zostawiając w tyle, aż 36 ekip kolarskich.

W Pucharze Polski w Zamościu. Szymon w jeździe indywidualnej na czas, wywalczył 9 m., a ze startu wspólnego 4. Karol był 28, Krzysztof 36.
Niemalże prosto z Zamościa kolarze udali się na V Międzynarodowy Wyścig Kolarski ,, Szlakami Jury”, gdzie na 4 etapach bardzo dobrze zaprezentowali się juniorzy młodsi. Szymon zajął miejsca 11, 2, 8, 10, a Karol i Krzysztof byli również w pierwszej trzydziestce.
Tydzień później raciborscy kolarze ścigali się na Ogólnopolskim Wyścigu Szosami Zagłębia zajęli dobre 5, 9, 12, 23 i 31 miejsca.

Następnie młodych kolarzy czekały starty m.in. w Pucharze Polski III seria w Pińczycach, w wyścigu ulicznym w Poczesnej oraz w Rydułtowach, gdzie w zmaganiach juniorów mł. pewnie wygrał Szymon, Karol był 6, a Krzysiu 11. W juniorach Daniel Bednarczuk był 9, a juniorka Agnieszka Zając 2.

W Otwartych Mistrzostwach Małopolski w Jeździe Indywidualnej na czas w Dworach za Oświęcimiem, wygrał Szymon Strzeduła, Karol Kuczyński był 8, Krzysztof Michna 6, a Agnieszka Zając była 4.

W sobotę, 5 lipca, kolarze startowali w Malcu na Mistrzostwach Małopolski, ze startu wspólnego 4 był Szymon Strzeduła, 9 Karol Kuczyński, Krzysztof Michna 24, Agnieszka Zając w juniorkach zajęła 4 miejsce. Juniorzy zajęli dalsze pozycje.

W tym sezonie kolarskim kolarze sześciokrotnie ścigali się w Republice Czeskiej: O Wielką Nagrodę Karlovic, Vidnavski Okruch, O Puchar Ludvikova, w Jaworniku, O Nagrodę Krnova i Jamajka Prix w Brnie. Stawali wielokrotnie na podium, a czterokrotnie wyścigi wygrali.

Cyklo Klub Ziemia Raciborska i Uczniowski Klub Sportowy Siódemka Racibórz, organizują 30 sierpnia kryterium uliczne w Raciborzu Ocicach, pod nazwą Memoriał Księdza Prałata Gade.

KOLARSTWOTOROWE

CK Ziemia Raciborska ma tylko jednego zawodnika specjalizującego się w kolarstwie torowym. Tomasz Strzeduła od kilku lat odnosi spore sukcesy, ścigając się na torach w kraju i za granicą. Od 2008 roku jest w Kadrze Narodowej. Uczestniczy we wszystkich zgrupowaniach i przygotowaniach kadry do Mistrzostw Polski, Europy i Świata. Jego najlepsze tegoroczne sukcesy to II m. w sprintach,  III m. w sprincie olimpijskim i IV m. w wyścigu australijskim w Kaliszu na Pucharze Polski. Na kolejnym Pucharze Polski w Łodzi zajął III m. w sprintach, III m. w sprincie olimpijskim i IV m. w scratch’u. Prosto ze zgrupowania w Żyrardowie Tomek wraz kolegami z kadry pojechał na serię startów do Czech i Słowacji. W Pradze był VII. W wyścigu duńskim w Brnie był II, a w Bratysławie był IV.